IDM: Bernanke zeznaje

Anna Jacewicz/DM IDM
opublikowano: 21-07-2009, 12:24

Presja kupujących na giełdach jest naprawdę imponująca. Od początku trwającego "rajdu" największa korekta spadkowa na  S&P500 miała ok. 12 pkt, czyli nieco mniej niż 1,5 proc. Jeśli wtorkowa sesja zakończy się na plusie, będzie to 8. z rzędu dzień wzrostów.

S&P500 znajduje się 7 pkt od czerwcego szczytu przy 957. Optymizm "nakręca" tym razem Goldman Sachs, podwyższając tegoroczny cel S&P500 do 1060 pkt, czyli 11,5 proc. powyżej obecnych poziomów. Co bardziej sceptyczni analitycy sugerują, że Goldman właśnie powoli zaczyna sprzedawać kupowane przez ostatnie miesiące akcje. Nie zmienia to faktu, że rynek wygląda w tej chwili silnie i nawet przy sprzedającym Goldmanie może jeszcze jakiś czas rosnąć. Poziom 980 wydaje się w tej chwili dość realny i byłoby to górne ograniczenie formacji rozszerzającego się trójkąta. Wolumen na wzrostach pozostaje bardzo niski, co wskazuje na dominację handlu programowanego. Prawdopodobieństwo korekty rośnie, ale trend jest naprawdę bardzo silny, więc w dalszym ciągu odradzamy otwieranie zlewarowanych krótkich pozycji. 

Waluty nadal dość ospale reagują na wzrosty na giełdach. Powolny trend osłabienia dolara powinien być kontynuowany. Pretekstem do silniejszego ruchu może być dzisiejsze wystąpienie Bena Bernanke, aczkolwiek wczorajszy artykuł w WSJ rozładował nieco napięcie, jakie zapanowało wokół tego wydarzenia. Dziś nie będzie istotnych publikacji makroekonomicznych (poza inflacją bazową z Polski). Decyzję ws. stóp podejmie Bank Kanady (konsensus - stopy bez zmian). Pojawiające się wyniki spółek nie będą miały istotnego wpływu na rynek, dopóki dominuje handel programowany.  

EUR/PLN

Wczorajsze bardzo mocne zachowanie polskich blue chipów świadczy o zaangażowaniu zagranicznego kapitału na naszym rynku. Sprzyja temu dobre zachowanie złotego, który wczoraj umocnił się do poziomu 4,24 za euro.  Kurs EUR/PLN znalazł się tym samym w pobliżu minimów z kwietnia 2009 r. Przebicie tego wsparcia powinno zająć rynkowi trochę czasu. Taki sygnał zwiększyłby potencjał umocnienia złotego nawet do 4,00. W krótkim terminie możliwa jest korekta notowań EUR/PLN w kierunku 4,28-4,29. Dzisiaj publikowane będą dane o inflacji bazowej.

EUR/USD

Eurodolar utrzymuje się nieco powyżej górnego zakresu wcześniejszej konsolidacji. Tak jak i wczoraj, tak i dziś widać, że kurs ma problem z kontynuacją wzrostów powyżej 1,4230-40. Brak istotnych danych przed wystąpieniem Bena Bernanke w Kongresie będzie sprzyjał konsolidacji w wąskim przedziale 1,4180-1,4230. Trend krótkoterminowy sprzyja obecnie dalszemu osłabieniu dolara w kierunku 1,43. Korelacja eurodolara z indeksami amerykańskimi utrzymuje się. W krótkim terminie preferujemy otwieranie długich pozycji na korektach spadkowych. Po 16.00. (w trakcie wystąpienia szefa Fedu) zmienność na EUR/USD powinna istotnie wzrosnąć. 
      
GBP/USD

Mimo stosunkowo dobrych nastrojów na giełdach w dniu wczorajszym, jen  zyskiwał do większości walut. Podobnie sytuacja wygląda dzisiaj - z tym, że rozpiętość ruchów jest dość niewielka. Najmocniej do jena tracą funt oraz waluty wysoko oprocentowane (najsilniej reagujące na zmiany nastrojów na giełdach). Być może inwestorzy obawiają się korekty spadkowej na Wall Street w sytuacji, gdy indeks S&P500 zbliża się do strefy oporu wynikającej z poprzedniego szczytu przy 957. USD/JPY zachowuje się stosunkowo stabilnie - zakres wahań nie przekracza jeszcze 50 pipsów.
 
  


 
 
 

USDJPY
Pozytywne nastroje na rynkach utrzymują się po silnych wzrostach w ubiegłym tygodniu. Sesja na tokijskiej giełdzie zakończyła się wzrostami indeksów. Jen osłabia się do wszysktich walut, w szczególności do walut surowcowych. USDJPY zachowuje się relatywnie stabilnie ze względu na utrzymującą się słabość dolara. Jutro o 1:50 publikowane będą notatki z posiedzenia Banku Japonii.  Najbliższym oporem na USDJPY będzie linia trendu spadkowego przy 95.
 

     
 
Autor: Wojciech Smoleński


 
 
 
 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Jacewicz/DM IDM

Polecane