IDM: Kontynuacja korekty

Wojciech Smoleński
opublikowano: 08-07-2009, 12:25

Giełdy kontynuują korektę spadkową na  niskim wolumenie. Większość indeksów przebiła kluczowe wsparcia techniczne, ale przy tak niskiej aktywności rynku jest mało wiarygodnym sygnałem.

W takiej sytuacji popyt może podjąć kolejną próbę obrony wsparć, ale musi pojawić się do tego dobry pretekst (np. w postaci lepszych wyników dużej spółki). Zanim taka próba nastąpi powinno dojść do wyraźniejszego przebicia poziomu 880 na S&P500, co technicy zinterpretują jako potwierdzony sygnał sprzedaży. Ogólna teza jest taka, że rynek  będzie w najbliższym czasie generować dużo fałszywych sygnałów w ramach trwającej korekty. W serwisach pojawiły się informacje o tym, że administracja Obamy rozważa kolejny pakiet stymulacyjny już o dużo mniejszej skali, ale dedykowany ściśle w infrastrukturę. Są to w zasadzie spekulacje oparte na wypowiedzi jednego z doradców prezydenta ds. gospodarczych i póki co nie mają większego wpływu na rynek.  Z ostatnich danych o przepływach w ramach funduszy wynika, że w ostatnich tygodniach nastąpił odpływ z funduszy akcyjnych w kierunku funduszy obligacji. Obligacje amerykańskie rzeczywiście od kilku tygodni dobrze się zachowują na tle indeksów. Waluty w ostatnim czasie zachowują sporą korelacją z giełdami, w szczególności japoński jen.  Dolar amerykański w relacji do euro pozostaje w dość wąskim zakresie i bez wyraźnego kierunku. W dalszym ciągu słabo zachowuje się funt po serii niekorzystnych danych z gospodarki brytyjskiej.  Waluty z rynków wschodzących, w tym złoty,  osłabiają się. Zwiększyły się nieco zmienności implikowane opcji indeksowych i walutowych, co wskazuje na rosnący popyt na zabezpieczenia przed silniejszym wybiciem.

Dzisiaj wyniki podaje Alcoa i to powinno mieć najsilniejszy wpływ na rynki. Poza tym publikowane będą dane o zapasach ropy, co może wpłynąć pośrednio na dolara.

EUR/PLN

Pogorszenie sentymentu na rynkach i lekki wzrost awersji do ryzyka wpływają negatywnie na złotego. Osłabiają się również inne waluty z naszego regionu. Skala ruchów nie jest duża, więc nie można mówić jeszcze o jakiejś tendencji. EURPLN testował poziom 4,4280 przy zniesieniu 38,2% fibo ostatniej fali spadkowej.  Rynek w dalszym ciągu charakteryzuje się niską aktywnością. Być może pewien wpływ na rynek miała dzisiejsza wypowiedź wiceministra finansów, który stwierdził, że nie wobec stabilizacji kursu złotego interwencje MF  (wymiana środków unijnych na rynku) nie są potrzebne. Najwięszy wpływ ma jednak pogorszenie nastrojów na rynkach i obawy przed przedłużeniem się procesu ożywienia gospodarczego.  

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

EUR/USD

Wczorajsze wybicie górą ponad opór w strefie 1,3990-1,40 okazało się fałszywe, podobnie jak poranne wzrosty na parkietach europejskich. W miarę zbliżania się otwarcia w USA nastroje coraz bardziej pogarszały się i w efekcie dolar się umocnił do euro. Dzisiaj rano po zamknięciu handlu w Japonii miało miejsce kolejne fałszywe wybicie na EURUSD (spadek do 1,3860), następnie rynek szybko powrócił powyżej  wsparcia 1,3880. Krótkoterminowym oporem technicznym będą okolice 1,3930 przy 38,2% zniesieniu fibo i tam sugerujemy otwierać krótkie pozycje w dniu dzisiejszym. Rynek sprzyja zajmowaniu krótkich pozycji po większych odbiciach wzrostowych.

GBP/USDFuntdolar potwierdził wcześniejsze sygnały sprzedaży ustanawiając kolejne minimum w trwających ruchu spadkowym. Podobnie jak na EURUSD rynek sprzyja otwieraniu krótkich pozycji na większych odbiciach wzrostowych.  Najbliższym oporem technicznym będzie strefa 1,6150-1,62. Jutro w centrum uwagi będą dane o bilansie handlu zagranicznego oraz decyzja Banku Anglii w sprawie stóp procentowych. Ważny będzie w szczególności komunikat po decyzji.

USD/CAD
Dane z Japonii okazały się ponownie gorsze od oczekiwań (zamówienia na maszyny), a giełda tokijska spadała kolejny dzień z rzędu. Kontynuacja korekty spadkowej na giełdach generalnie sprzyja umacnianiu się jena. USDJPY testował dzisiaj istotne wsparcie techniczne wynikające z linii po dołkach z marca i maja 2009. Niewielkie odbicia wzrostowe na USDJPY w ostatnich dniach wskazują na utrzymywanie się przewagi kupujących japońską walutę. W związku z bliskością istotnego wsparcia wzrosły zmienności implikowane opcji jenowych.

Wojciech Smoleński
Autor jest specjalistą IDM

     
 


 


 
 
 
 
 
      
    

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Smoleński

Polecane