IDM nie zawodzi

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 27-12-2005, 00:00

Niewielki, ale bardzo skuteczny i dynamiczny — tak określany jest pierwszy dom maklerski notowany na giełdzie. Transakcje dokonane w tym roku przez Internetowy Dom Maklerski (IDM) udowadniają, że ta opinia nie jest na wyrost. Również ostatni kwartał roku był bardzo udany dla brokera. Rynek nagrodził to blisko 24-proc. wzrostem kursu w przedświątecznym tygodniu. Dalszemu rozwojowi może zagrozić przede wszystkim osłabienie koniunktury na rynku giełdowym, co przełożyłoby się na spadek liczby ofert publicznych, które są specjalnością IDM.

Krakowskie biuro ma zbyt mały udział w rynku usług maklerskich, by zarabiać tylko na prowizjach z pośrednictwa w handlu akcjami i innymi instrumentami. Dlatego odważnie poszerzył ofertę o doradzanie spółkom przy pozyskiwaniu kapitału i oferowaniu emisji akcji. Stało się to receptą na sukces. Broker wprowadził w tym roku na GPW pięć spółek i przeprowadził cztery emisje niepubliczne (4fun.tv, Kolastyna, Monnari Trade, Hyperion). W przyszłym roku nie chce zwolnić tempa i zapowiada wprowadzenie nawet do siedmiu spółek w pierwszym półroczu 2006.

Zarządzający IDM nie bali się odważnych decyzji na granicy spekulacji, czyli nabycia akcji Swarzędza w emisji i niemal natychmiastowej sprzedaży ich na giełdzie. Wszystkie działania brokera zaowocowały podniesieniem prognoz zysku netto z 8 mln zł do 9,2 mln zł. Warto zaznaczyć, że członkowie władz spółki systematycznie kupują akcje.

Biuro rozwija się bardzo szybko, ale to biznes koniunkturalny. W interesie firmy jest utrzymanie dobrych nastrojów zarówno na giełdzie, jak i w gospodarce. Tempo rozwoju gospodarczego i prognozy pozwalają optymistycznie patrzeć na przyszły rok. Mimo to IDM czeka dużo pracy, gdyż obiecał inwestorom giełdowym 40-proc. coroczny wzrost zysku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / IDM nie zawodzi