IDM: warszawska giełda kontynuuje spadki

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 04-04-2002, 16:42

Trwa wyprzedaż akcji na warszawskiej giełdzie. Coraz niżej ustanawiane dołki i szczyty – na indeksach giełdowych – świadczą dobitnie, że uczestniczymy w trendzie spadkowym, a każdy wzrost rynku wykorzystywany jest do pozbywania się akcji. Pesymizm inwestorów potęguje sytuacja na Bliskim Wschodzie i związane z nią notowania ropy naftowej. Wzrost cen tego surowca stwarza obawy o pokonanie recesji i szybki powrót światowej gospodarki na ścieżkę rozwoju.

Końcówka wczorajszej sesja oraz dzisiejsze notowania dają nadzieje na wystąpienie korekty rynku. Poziom (WIG20) ok. 1300 pkt i związane z nim wsparcie właśnie na tym poziomie są okazją dla krótkoterminowego kapitału, wspomaganego analizą techniczną.

Na sesji dzisiejszej najbardziej inwestorzy pozbywali się spółek z sektora TMT. Niemal 7 proc. straciła na wartości Elektrim, chodź przebieg dzisiejszych notowań tej spółki nie był tak spektakularny jak podczas wczorajszej sesji. Z ceną 1,65 zł swoje historyczne minimum natomiast zanotował, pogrążony w kłopotach finansowych, Apexim. Do ok.0,6 proc. spadku Techwig przyczynił się również ponad 7 proc. spadek Optimusa, oraz 2 proc. przecena Comarchu. Miłą niespodziankę natomiast, sprawił akcjonariuszom Orbis, który pomimo nienajlepszych nastrojów panujących na rynku zyskał niemal 2 proc. Zapowiedź sprzedaży zbędnych aktywów, nie związanych z podstawową działalnością spółki, oraz przekazanie 36- proc. zysku wypracowanego w 2001 r. na wypłatę dywidendy jest dobrą zachętą dla długoterminowych inwestorów. Również ważną rolę w kształtowaniu indeksów, a w szczególności, WIG20 odegrały banki. To głównie wzrostom Pekao, BPH czy BZWBK indeks największych spółek chwilowo przybrał wartości dodatnie.

Obserwując przebieg ostatnich sesji można spodziewać się wzrostów, które powinny przybrać formę kilkudniowej korekty. Ale trzeba również pamiętać o zbliżającym się terminie publikacji wyników finansowych, co może okazać się czynnikiem zniechęcającym do kupna akcji.

Tomasz Zając

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / IDM: warszawska giełda kontynuuje spadki