IDMSA: Recesyjne wskazanie indeksu ISM z sektora usług

IDMSA
opublikowano: 06-02-2008, 09:20

Wtorek na rynku walutowym przyniósł istotne umocnienie się dolara i jena w stosunku do walut wyżej oprocentowanych.

Waluta amerykańska korzystała po publikacji słabszych niż oczekiwano danych ze strefy euro na temat indeksu PMI z sektora usług a także sprzedaży detalicznej, która spadła zarówno w ujęciu miesięcznym jak i w skali roku dużo poniżej oczekiwań rynkowych. Pomimo najsłabszego od siedmiu lat wskazania indeksu ISM z sektora usług (41,9pkt.) i największego miesięcznego spadku, dolar zyskiwał na wartości na skutek wzrostu awersji do ryzyka. Recesyjny odczyt tego wskaźnika wywołał silne spadki  na zagranicznych rynkach akcji. Wszystkie amerykańskie indeksy akcji zakończyły wtorkową sesje na minusie. Gospodarka USA ma poważne problemy o czym świadczy przede wszystkim sytuacja na rynku pracy i nieruchomości oraz w sektorze usług. Taki stan rzeczy również przemawia za kolejnymi obniżkami stóp procentowych by pobudzić gospodarkę. Fed na pewno pozostanie czujny. Większość z przedstawicieli Fed jest zgodna co do tego, że pierwsza połowa 2008r. przyniesie istotne spowolnienie gospodarki amerykańskiej. Część z   nich widzi możliwość spełnienia się recesyjnego scenariusza. Z kolei biorąc pod uwagę ostatnie dane można stwierdzić, że rynek jest przekonany, że recesja stała się faktem.


EURPLN

Pomimo dość spektakularnego poniedziałkowego umocnienia się złotego, nasza waluta ponownie w dniu wczorajszym znalazła się pod presją. Bardzo złe wskazanie indeksu ISM z sektor usług  w USA, silna wyprzedaż na rynkach akcji oraz towarzyszący temu wzrost awersji do ryzyka sprawiły, że nasza waluta znalazł się pod presja.. Wzrosty na EURPLN kontynuowane były w rejon istotnego oporu na poziomie 3,6017 wyznaczonego przez 41,4% zniesienia całości fali spadkowej z poziomu 3,6710. Jeśli spadki na giełdach będą kontynuowane, to może doprowadzić do dalszych, jednak ograniczonych spadków złotego. Kolejny istotny opór wyznacza poziom 3,6280 i jeśli w najbliższym czasie złoty ma się dalej umacniać, to EURPLN powinien bronić tych poziomów.

EURUSD

Euro istotnie osłabiło się do dolara w dniu wczorajszym. Zgodnie z oczekiwaniami wtorek przyniósł zamknięcie poniżej ostatnich minimów lokalnych na eurodolarze. Kombinacja słabszych danych ze strefy euro i silnych spadków na giełdzie spowodowała ucieczkę w bardziej bezpieczne aktywa. Eurodolar kontynuował spadki w okolice silnej strefy wsparcia 1,4590-1,4615. Obecnie EURUSD  znajduje się pośrodku szerokiego pasma wahań 1,44-4,49.  Sytuacja techniczna zmieniła się nieco na niekorzyść euro, jednak sadzimy, że wyprzedaż euro będzie stopniowo coraz bardziej ograniczona przed jutrzejszą decyzja ECB odnośnie stóp procentowych oraz ze względu na brak sygnału ze strony ECB na obniżki kosztu pieniądza. Najbliższy opór wyznacza poziom 1,4680.

GBPUSD


Pomimo nieco lepszego odczytu indeksu PMI  funt nie zdołał umocnić się w okolice 1,9680, które były bardzo atrakcyjnym poziomem do sprzedaży brytyjskiejwaluty. GBPUSD znalazł opór w postaci 50% zniesienia fib całości spadków z poziomu 1,9960 i już  w rejonie 1,9650 został ponownie sprzedawany. Dodatkowo utworzył się układ geometryczny (41,4% i 50% zniesienia) sugerujący dalsze spadki. Jutro poznamy decyzję BoE odnośnie stóp procentowych. Analitycy spodziewają się obniżki o 25pb. Sytuacja techniczna na wykresie wskazuje na możliwość spadków w rejon 1,9540. 

USDJPY

Pomimo silny spadków na giełdach w USA i Azji, mocnienie się jena w stosunku do dolara było dość ograniczone. W dalszym ciągu znajdujemy się w granicach wyznaczonych przez formację trójkąta. Z zajmowaniem pozycji na tej parze zaczekalibyśmy do momentu wybicia z formacji. Obawy prze recesją w Stanach a także spadki indeksów akcji sugerują, że może nastąpić wybicie dołem z wyżej wspomnianego zakresu. Do tego czasu dobrą strategią może okazać się kupno i sprzedaż USDJPY z bliskim SL tuż przy granicach wynikających z formacji trójkąta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IDMSA

Polecane