Igor Chalupec wraca do chemii

Anna Bytniewska,Paweł Janas
07-09-2009, 00:00

Igor Chalupec ma podobno inwestora dla chemicznej grupy. Podobno, bo doradca i ewentualny inwestor milczą.

Były szef Orlenu pomaga w przejęciu Ciechu

Igor Chalupec ma podobno inwestora dla chemicznej grupy. Podobno, bo doradca i ewentualny inwestor milczą.

Ciągnie wilka do lasu. Igor Chalupec, były wiceprezes Pekao, wiceminister finansów i prezes PKN Orlen, a obecnie partner w firmie Icentis Corporate Solutions, wraca do gry w wielkim biznesie. Po udziale przy sprzedaży udziałów firmy logistycznej CTL funduszowi Bridgepoint znany menedżer chce spiąć kolejną wielką transakcję.

Jak dowiedział się "Puls Biznesu", kierowana przez Igora Chalupca spółka doradza jednemu z dużych inwestorów biorących udział w przetargu na grupę chemiczną Ciech. Skarb państwa ma w niej kluczowy, 36,7-procentowy pakiet akcji.

Bez komentarza

Igor Chalupec potwierdza nasze informacje.

— To prawda. Icentis jest doradcą dużej, międzynarodowej firmy w prywatyzacji Ciechu. Nazwy naszego klienta ujawnić nie mogę — zastrzega Igor Chalupec.

Tropy wiodą do koncernu Petro Carbo Chem (PCC) z siedzibą w Duisburgu w Niemczech, który od kilku lat działa na polskim rynku chemicznym. Jest on już właścicielem PCC Rokita. Obecnie ma chrapkę na chemię, konkretnie na Ciech.

— Nie mogę udzielić komentarza do tej sprawy — mówi Marzena Ambroziak, doradca zarządu PCC.

Taką samą odpowiedź usłyszeliśmy, gdy zadaliśmy pytanie, czy Icentis doradza PCC.

Igor Chalupec zapytany wprost o współpracę z PCC jest równie tajemniczy.

— Nie komentuję — ucina.

PCC może być jednym z głównych graczy o chemię. Po pierwsze, dekoniunktura mocno ogranicza listę zainteresowanych. Po drugie, PCC już kiedyś starało się o Tarnów i Kędzierzyn. Spółka już raz wzięła udział w przetargu na te firmy, ale rząd PiS w finale odrzucił ofertę PCC jako niesatysfakcjonującą. Co ciekawe, PCC rywalizowało też wtedy z Ciechem o zakup Sarzyny i Zachemu. I przegrało. Aleksander Grad, ówczesny poseł PO, a obecny minister skarbu, ostro domagał się wyjaśnień od Wojciecha Jasińskiego, ministra skarbu w rządzie PiS, w sprawie okoliczności dotyczących odrzucenia oferty PCC.

Udźwigną finansowi

Eksperci z branży są pewni: największe szanse na wygraną w prywatyzacji chemii będą mieli ci inwestorzy, którzy złożą ofertę zakupu na wszystkie trzy zakłady. Taka operacja będzie dla inwestora branżowego bardzo trudna do przeprowadzenia. Łatwiej byłoby ją zrealizować inwestorowi finansowemu. Analitycy giełdowi mówią wprost: ten etap prywatyzacji chemii nie jest dla inwestora branżowego.

— Priorytetem właścicieli jest sprzedaż trzech zakładów łącznie, a obecnie firmy chemiczne, które potencjalnie mogłyby je przejąć, skupione są na swoim biznesie i ograniczają działalność poboczną. Trudno sobie wyobrazić, by dodatkowo szukały nabywców na niepasujące do ich profilu segmenty produkcji przejmowanych firm. Inwestorzy finansowi, tacy jak fundusze private equity, które już się pojawiają w tej prywatyzacji, są natomiast w stanie zrestrukturyzować trzy spółki chemiczne i przygotować je do sprzedaży inwestorom branżowym za kilka lat — mówi Kamil Kliszcz, analityk DI BRE.

Inwestorzy mają czas na składanie ofert na zakup Azotów Tarnów, Kędzierzyna i Ciechu do 15 września.

Makler, bankowiec, nafciarz, doradca

43-letni dziś Igor Chalupec, absolwent ekonomii w SGPiS i prawa na Uniwersytecie Warszawskim, rozpoczął karierę w 1991 r. od zdobycia licencji maklera. Do 1995 r. był dyrektorem w Centralnym Biurze Maklerskim Pekao. Następne osiem lat przepracował w zarządzie Pekao, gdzie odpowiadał m.in. za bankowość inwestycyjną i zarządzanie aktywami. Brał udział w przygotowaniu konsolidacji i prywatyzacji banku.

W 2003 r. został wiceministrem finansów i generalnym inspektorem informacji finansowej. W październiku 2004 r. przejął stery PKN Orlen, które dzierżył do stycznia 2007. Najbardziej znane jego dokonanie to przejęcie litewskiej rafinerii Możejki.

Po zakończeniu kariery nafciarza wraz z dwoma partnerami z zarządu Orlenu — Pawłem Szymańskim i Janem Maciejewiczem — założył spółkę doradczą. Icentis specjalizuje się w fuzjach i przejęciach, wyjściach z inwestycji i zdobywaniu kapitału.

Igor Chalupec jest kuzynem międzynarodowej gwiazdy kina niemego Apolonii Chałupiec, znanej jako Pola Negri.

Anna

Bytniewska

Paweł

Janas

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska,Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Igor Chalupec wraca do chemii