Igor Chalupec zarządzi funduszami

Paweł Janas, Grzegorz Nawacki
opublikowano: 14-04-2008, 00:00

Były wiceprezes ING Nationale-Nederlanden stanął na czele nowego TFI. Do współpracy zaprosił byłych menedżerów z Orlenu.

Omega to kolejne prywatne towarzystwo funduszy inwestycyjnych

Były wiceprezes ING Nationale-Nederlanden stanął na czele nowego TFI. Do współpracy zaprosił byłych menedżerów z Orlenu.

Igor Chalupec, były — wiceprezes banku Pekao, wiceminister finansów i prezes PKN Orlen — nie zamierza spocząć na laurach. Po udanym uczestnictwie w transakcji typu private equity — sprzedaży udziałów firmy logistycznej CTL funduszowi Bridgepoint — coraz bardziej zacieśnia swoje związki ze światem finansów. W ubiegłym tygodniu spółka Icentis, której jest obecnie współwłaścicielem, podpisała umowę dotyczącą zarządzania aktywami na zlecenie firmy Omega Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Spółka należąca do grona prawników, audytorów i doradców podatkowych 9 kwietnia złożyła do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wniosek o licencję wraz ze statutami tworzonych funduszy.

— Będziemy tworzyć fundusze zamknięte aktywów niepublicznych, a w przyszłości ewentualnie fundusze nieruchomości. Także zamknięte — mówi Jerzy Stremlau, prezes Omega TFI, wcześniej m.in. były wiceprezes PTE ING Nationale-Nederlanden i członek zarządu TUnŻ ING NN. Obecnie zasiada w ich radach nadzorczych.

Ponad miliard

Fundusze mają być kierowane do dużych inwestorów, głównie instytucjonalnych. Omega TFI chce inwestować w duże i średnie spółki niepubliczne (fundusz typu private equity), działające w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Na razie do KNF wpłynął wniosek o założenie dwóch funduszy. Jerzy Stremlau informuje, że w przypadku pierwszego mowa jest o zdobyciu aktywów nie mniejszych niż 300 mln EUR. W przypadku drugiego — w grę wchodzi nie mniej niż 200 mln zł.

— Oboma będzie zarządzał Icentis. Niewykluczone, że powierzymy mu także kolejne fundusze, gdy je utworzymy. Choć wyłączności oczywiście nie ma — podkreśla prezes.

Jego zdaniem, taka polityka jest bardziej efektywna niż zatrudnianie specjalistów bezpośrednio w Omega TFI.

Magia nazwisk

Dlaczego wybór padł na Icentis, spółkę, której udziałowcami poza Igorem Chalupcem są jego współpracownicy z byłego zarządu Orlenu — Paweł Szymański i Jan Maciejewicz?

— Bo to menedżerowie bardzo doświadczeni w branży finansowej, umiejący zarządzać dużymi projektami i przedsiębiorstwami — wylicza Jerzy Stremlau.

O korzyściach płynących ze współpracy chętnie mówią także w Icentisie.

— Dla nas jest to bardzo atrakcyjny biznes. Szczególnie, że jesteśmy odciążeni od typowych zadań towarzystw funduszy, czyli ich tworzenia i obsługi. Ponadto nie mamy umowy na wyłączność, co oznacza, że mamy wolne ręce przy wchodzeniu w inne projekty — mówi Igor Chalupec.

Kolejni prywaciarze

Omega będzie kolejnym prywatnym TFI w Polsce. Na 35 firm, które mają zgodę na działalność, aż 11 jest kontrolowanych przez osoby prywatne. Pozostałe — przez grupy ubezpieczeniowo-finansowe. Kilka kolejnych prywatnych TFI czeka na zgodę nadzorcy. Liczba może imponować, ale znaczenie prywatnych towarzystw jest marginalne. Łącznie zarządzają aktywami poniżej 5 mld zł, podczas gdy cały rynek jest wart ponad 108 mld zł. Większość prywatnych TFI koncentruje się na niszowych funduszach adresowanych do pojedynczych inwesto-rów. Nieliczne, jak Opera, Investors i Quercus, walczą o klientów detalicznych, choć także w tym przypadku o tych z grubszymi portfelami. Omega nie będzie też jedynym TFI, które zamierza łowić wśród spółek niepublicznych. Podobny plan mają: AKJ, Hexagon, MCI czy czekające na licencję: BBI i Societe Generale.

Makler, prezes i wiceminister

Igor Chalupec urodził się w 1966 r. Ukończył ekonomię w SGPiS (obecnie SGH) i prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W 1991 r. zdobył licencję maklera. W latach 1991-95 był dyrektorem w Centralnym Biurze Maklerskim Pekao. W latach 1995-2000 zasiadał w zarządzie banku Pekao i był odpowiedzialny m.in. za bankowość inwestycyjną i zarządzanie aktywami. Brał udział w przygotowywaniu procesu konsolidacji i prywatyzacji Pekao. W 2003 r. został podsekretarzem w Ministerstwie Finansów i generalnym inspektorem informacji finansowej. Od października 2004 r. do stycznia 2007 r. był prezesem PKN Orlen, gdzie wsławił się finalizacją przejęcia litewskiej rafinerii Możejki.

Spokrewniony z międzynarodową gwiazdą kina niemego Apolonią Chałupiec, znaną jako Pola Negri.

Okiem eksperta

Wiesław Rozłucki, były prezes GPW

On ma wszelkie kompetencje

Igor Chalupec wychował się na rynku kapitałowym, ma też doświadczenie z pracy w banku. Skuteczna realizacja transakcji też nie jest mu obca, co udowodnił chociażby ostatnio przy sprzedaży CTL. Dlatego nie mam wątpliwości, że ma wszelkie kompetencje do zarządzania funduszem. Nie sądzę, by nazwisko sprawiło, że trudniej będzie „w ciszy” prowadzić negocjacje ze spółką. Jeśli firma jest na sprzedaż, to wie o tym wiele funduszy. Liczy się umiejętność przeprowadzenia transakcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas, Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu