Igor Mitoraj nie żyje

AD
opublikowano: 06-10-2014, 12:34

Wybitny polski rzeźbiarz, od lat tworzący za granicą zmarł 6 października w Paryżu - podają włoskie media. Informację przekazała jego pracownia w toskańskiej Pietrasanta.

Od 1968 r. tworzył poza Polską, wystawiając swoje prace głównie we Francji i Włoszech. Miał rozpoznawalny styl: stylizowane na antyczne, ogromne rzeźby głównie z brązu lub marmuru często przedstawiały ludzkie twarze. Wiele z nich wpisało się na stałe w krajobrazy miast, w których je eksponowano.

- Był ikoną, przewodnikiem po sztuce klasycznej - wspomina krytyk Philippe Daverio w rozmowie z włoskim portalem Inside Art.

Igor Mitoraj urodził się w 1944 r. jako syn Polki i francuskiego żołnierza legii cudzoziemskiej. Studiował w malarstwo na ASP w Krakowie w klasie Tadeusza Kantora. Debiutował wystawą w krakowskiej Galerii Krzysztofory, jednak zaraz po studiach wyjechał do Paryża, gdzie studiował dalej w École Nationale Supérieure des Beaux Arts.

Niemal od początku kariery tworzył w dwóch pracowniach: paryskiej i włoskiej w Pietrasanta. Ta ostatnia jest mekką wielu rzeźbiarzy europejskich z uwagi na bliskość kamieniołomów słynących z dobrego marmuru. Właśnie marmur i brąz stanowiły podstawowe materiały dla dzieł Igora Mitoraja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD

Polecane