IKEA wybrała Wielkopolskę

Małgorzata Grzegorczyk
05-11-2010, 00:00

To będzie centrum

Szwedzi zaoferują w Poznaniu kilkaset etatów

To będzie centrum

księgowo-rozliczeniowe

na Europę. Rekrutacja

już rozpoczęta.

Koncern Ingvara Kamprada otworzy w Poznaniu centrum usług.

— Już rekrutujemy pracowników. Centrum finansowo-rozliczeniowe ruszy wiosną przyszłego roku i będzie początkowo zatrudniać 30 osób. Najpierw będzie działać na małą skalę i obsługiwać tylko polskie spółki grupy. Docelowo dojdą też operacje z wybranych krajów europejskich — mówi Karolina Horoszczak z firmy IKEA.

Firma już wynajęła biuro w Malta Office. To 3 tys. mkw., co oznacza, że może tu pracować 300 osób. Z informacji "PB" wynika, że na początku negocjacji IKEA mówiła, że docelowo może utworzyć nawet 500-700 etatów.

Szwedzi rozważali ulokowanie tego centrum także w Łodzi lub Wrocławiu.

— Poznań wygrał dzięki dobremu zapleczu uniwersyteckiemu i dostępności kadry ze znajomością języków obcych. Ponadto przed podjęciem ostatecznej decyzji władze miasta umożliwiły nam odbycie szeregu spotkań z różnymi firmami i instytucjami i zdały ten "egzamin" na piątkę — podkreśla Karolina Horoszczak.

— Bardzo się cieszymy z decyzji IKEA. To dowód, że Poznań jest atrakcyjny dla inwestorów. Niedawno centrum obsługi IT, pierwsze w Europie Wschodniej, otworzył amerykański Ciber. Mamy nadzieję, że w tym roku pojawi się jeszcze jedna światowa marka — zapowiada Sebastian Bedekier, szef poznańskiego biura obsługi inwestorów i promocji inwestycji.

— Ku mojemu zdziwieniu przez ostatnie dwa lata o Poznaniu było cicho, mimo że wcześniej miasto ściągnęło kilku światowych graczy. Decyzja grupy IKEA potwierdza, że Poznań jest dobrym miejscem do lokowania inwestycji — komentuje Jacek Levernes, prezes Zrzeszenia Liderów Usług Biznesowych ABSL.

W 2009 r. grupa IKEA miała 21,5 mld EUR sprzedaży. Koncern współpracuje z 1220 dostawcami z 55 krajów. W Polsce robi 18 proc. zakupów (w pierwszych pod tym względem Chinach — 20 proc.). To także potężny pracodawca. W Europie IKEA zatrudnia 99,7 tys. osób i ma 192 sklepy. Do grupy należy też Swedwood, grupa przemysłowa dająca pracę 15 tys. osób.

W Polsce IKEA może się pochwalić ośmioma sklepami, siedmioma centrami handlowymi, 14 fabrykami Swed- woodu i jednym zakładem Swedspanu, który buduje w Orli w pobliżu Białegostoku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / IKEA wybrała Wielkopolskę