Ile firma dostanie na pracownika

  • Dorota Czerwińska
19-01-2015, 00:00

W kolejnym rozdaniu unijnych pieniędzy to przedsiębiorca ma decydować, jakiego wsparcia szkoleniowego potrzebują jego pracownicy.

Jednym z działań w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój oraz Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) ma być zapewnienie warunków do kształcenia dorosłych, podnoszenia i zmiany ich kwalifikacji zawodowych. W latach 2014- -20 to szef firmy, menedżer będzie sam, choć w ramach określonych wytycznych, decydować o rodzaju i zakresie szkolenia, którą chce kupić, i to jego firma dostanie na to pieniądze, a nie — jak dotąd — usługodawca. Tego typu wsparcie będzie oferowane w ramach regionalnych programów operacyjnych zarządzanych przez samorządy województw — nie zaś, jak do tej pory, w ramach jednego ogólnopolskiego programu.

Program ma zachęcić do inwestowania w szkolenia i rozwój pracowników przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa. Unijne pieniądze na szkolenia będą podzielone między województwa, których urzędy marszałkowskie lub wskazane przez nie instytucje dalej rozdzielą i rozliczą dofinansowanie. Firma, która zechce skorzystać z unijnego wsparcia na edukację pracowników, dostanie np. bon, promesę lub inny dokument (zdecyduje Instytucja Zarządzająca RPO) określonej wartości, którymi zapłaci za usługę. Do wyboru będą szkolenia, mentoring, doradztwo, coaching, e-learning i studia podyplomowe. Usługę i dostawcę będzie można znaleźć w Rejestrze Usług Rozwojowych (RUR), czyli bazie firm szkoleniowych i instytucji edukacyjnych. Aby znaleźć się w RUR, firmy szkoleniowe i instytucje edukacyjne będą musiały spełniać jednolite standardy wiarygodności. Nowością jest też moduł do oceniania usług figurujących w bazie, czyli ankieta online/ sms przesyłana po szkoleniu do jego uczestników lub ich firmy delegującej.

— Powstanie też giełda usług, na której firmy będą mogły zgłaszać zapotrzebowanie, a instytucje edukacyjne na nie odpowiedzieć. Na podstawie punktów przyznawanych przez korzystających z usługi automatycznie będzie tworzony ranking ofert rozwojowych i dostawców — informuje Wojciech Szajnar, dyrektor departamentu wsparcia projektów szkoleniowych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

PARP ma uruchomić pierwszy moduł, który pozwoli wpisywać do RUR podmioty świadczące usługi rozwojowe, na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2015 r.

— PARP informuje, że trwają intensywne prace nad systemem informatycznym i opracowaniem regulaminu RUR, który będzie zawierał zasady korzystania z rejestru. Regulamin ma być gotowy do końca stycznia — mówi Marta Piętka, ekspert ds. dotacji unijnych.

Od kiedy będą mogły korzystać z niego przedsiębiorstwa? RUR będzie dostępny dla przedsiębiorców od połowy roku. Większość unijnych pieniędzy na rozwój pracowników będzie zarządzana i wydawana przez województwa. Dlatego data uruchomienia wsparcia dla przedsiębiorców zależy od tempa prac nad Regionalnym

Programem Operacyjnym konkretnego województwa. Prawdopodobnie nastąpi to w drugiej połowie roku.

— Maksymalna kwota wsparcia, np. wartość puli bonów edukacyjnych, kwota promesy na refundację zakupu usług rozwojowej przypadającą na przedsiębiorstwo w okresie rozliczeniowym, np. 12 miesięcy, będzie określana przez województwo — informuje Marta Piętka. Jednakże określone kategorie pracowników, np. osoby po 50 roku życia lub pracownicy o niskich kwalifikacjach, będą mogły otrzymywać wyższy poziom dofinansowania wsparcia. © Ⓟ

Projekt „Puls Funduszy Unijnych” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ile firma dostanie na pracownika