Ile kosztują studia w Polsce, a ile za granicą?

opublikowano: 02-10-2018, 15:18

Na początku nowego roku akademickiego firma ubezpieczeniowa Aegon przygotowała „Raport o kosztach studiowania w Polsce i za granicą”, który podsumowuje koszt wyższych studiów w Polsce i za granicą.

Z raportu wynika, że najpopularniejszym kierunkiem studiów w Polsce od lat niezmiennie pozostaje informatyka, co wynika z faktu, że na szczycie listy najbardziej atrakcyjnych zawodów znajdują się programista i specjalista ds. cyberbezpieczeństwa. Podobnie jak w zeszłorocznym zestawieniu na drugim miejscu znalazło się zarządzanie, na trzecie natomiast awansowała psychologia, wypierając prawo.

Zobacz więcej

Studia, nauka

Bloomberg

W Polsce badaniem objęto osiem największych ośrodków akademickich – Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław. Studia dzienne na uczelniach publicznych są bezpłatne, jednak koszty utrzymania mogą się wahać od 1 tys. zł miesięcznie w przypadku studenta żyjącego oszczędnie, do 3,5 tys. zł w przypadku osoby bardziej rozrzutnej.

Raport Aegon podaje również koszty studiowania i utrzymania w krajach najchętniej wybieranych przez młodych Polaków czyli w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Są one zdecydowanie wyższe niż w Polsce i mogą wynieść kilkadziesiąt, a w USA nawet kilkaset tysięcy złotych rocznie. Bardzo wysokie są również koszty utrzymania.

W 10 najlepszych uczelniach w Wielkiej Brytanii za rok nauki trzeba najczęściej uiścić równowartość nieco ponad 44 tys. zł. Dochodzą do tego koszty utrzymania sięgające od 2,5 tys. zł do 7,4 tys. zł miesięcznie. Wielka Brytania tym samym jest najdroższym krajem europejskim ujętym w zestawieniu.

Najtańszym są natomiast Niemcy, gdzie studia są darmowe, a jedyne opłaty jakie musi uiścić student to koszt rejestracji czy składek na rzecz lokalnych organizacji studenckich. Koszty utrzymania mieszczą się natomiast w przedziale 2800-3800 zł.
Studia w Stanach Zjednoczonych to już zupełnie inna bajka. Tutaj minimalna opłata roczna w jednej z najlepszych 10 uczelni w kraju wynosi bowiem już równowartość ponad 170 tys. zł. Na miesięczne koszty utrzymania trzeba dodatkowo przeznaczyć  5800-10 000 zł.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu