Ile za podróż służbową

BARBARA JÓŹWIK
opublikowano: 17-05-2013, 09:00

Wysokość i warunki ustalania należności za krajową lub zagraniczną podróż służbową określa obowiązujące od marca rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29.01.2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

Ma ono zastosowanie również do przedsiębiorców, jeśli zasady rozliczania podróży służbowych nie zostały u nich korzystniej uregulowane w regulaminie wynagradzania lub układzie zbiorowym.

Rozporządzenie to zastąpiło dwa rozporządzenia z 19.12.2002 dotyczące krajowych i zagranicznych podróży służbowych i wprowadziło wiele zmian dotyczących warunków wypłacania należności.

Pracownikowi przysługuje dieta i zwrot kosztów przejazdu i noclegów. Teraz dieta na terenie kraju wynosi 30 zł za dobę podróży, natomiast koszt noclegu maksymalnie 600 zł. W podróży zagranicznej przysługuje dieta wysokości określonej w załączniku do rozporządzenia. Jeśli pracownik poniósł inne wydatki, np. na przejazd drogami płatnymi, płatny parking, to pracodawca również musi je zwrócić.

W 14 dni od zakończenia podróży służbowej pracownik ma obowiązek rozliczyć się z poniesionych kosztów.

Powinien przedłożyć odpowiednie dokumenty, czyli bilety, rachunki za hotel i potwierdzające inne wydatki związane z odbywaniem podróży służbowej. Nie trzeba przedkładać dokumentów, jeśli wydatki są objęte ryczałtami (np. dieta lub ryczałt za nocleg). Jeżeli pracownik ma zapewnione częściowe bezpłatne wyżywienie, np. śniadanie w hotelu, wtedy dieta jest odpowiednio zmniejszana.

O ile pracodawcy nie mają większych problemów z rozliczaniem kosztów delegacji służbowych, o tyle rozliczanie czasu pracy spędzonego przez pracownika w podróży służbowej sprawia wiele trudności. Często się zdarza, że czas takiej podróży znacznie przekracza czas pracy obowiązujący pracownika, np. zamiast standardowych 8 godzin spędza w delegacji 12 godzin.

Dlatego pracodawcy zastanawiają się, czy pracownikowi należy się wynagrodzenie za cały czas podróży służbowej. Rozstrzygnął to Sąd Najwyższy, który stwierdził, że czas podróży służbowej zalicza się do czasu pracy pracownika, jeśli przypada w godzinach jego pracy wynikających z jego indywidualnego harmonogramu (wyrok SN z 23.06.2005 r. II PK 265/04).

Czas podróży przypadający poza standardowe godziny pracy pracownika nie jest wliczany do czasu pracy i nie obejmuje go wynagrodzenie. Jeżeli natomiast ktoś świadczył pracę poza swoimi godzinami pracy, np. prowadził negocjacje handlowe w miejscu docelowym podróży służbowej lub zajmował się projektem podczas jazdy pociągiem, wtedy ten czas wlicza się do czasu pracy i płaci za to zgodnie z zasadami wynagradzania za pracę w godzinach nadliczbowych.

BARBARA JÓŹWIK

radca prawny, kancelaria Schoenherr

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BARBARA JÓŹWIK

Polecane