Ile zainwestuje Warszawa

  • Tadeusz Markiewicz
opublikowano: 19-06-2016, 22:00

8 mld zł - tyle, według agencji ratingowej Fitch, wyda Warszawa na inwestycje w latach 2016-18.

To mniej więcej 18 proc. wszystkich wydatków miasta. itch podaje, że wydatki inwestycyjne stolicy będą większe niż w latach 2012-15, ale nie spodziewa się wzmożonego zapotrzebowania Warszawy na kredyty. Zdaniem analityków agencji, miasto sfinansuje większość swoich inwestycji z nadwyżki bieżącej, wolnych pieniędzy i z bezzwrotnych dotacji.

Zadłużenie miasta powinno się w tym roku odrobinę zmniejszyć do 5,7 mld zł z 5,8 mld zł w 2015 r. „Fitch przewiduje, że zadłużenie bezpośrednie miasta wróci na ścieżkę wzrostu od 2017 r., ale nie przekroczy 50 proc. dochodów bieżących w średnim okresie (45 proc. w 2015 r.)” — napisano w raporcie agencji.

Szybko natomiast mogą rosnąć zobowiązania pośrednie Warszawy związane z aktywnością inwestycyjną miejskich spółek. Według Fitcha, w tym roku zamkną się kwotą 1,9 mld zł, ale w 2018 r. zwiększą się do 3,2 mld zł. „Miasto wspiera realizację najważniejszych inwestycji spółek poprzez długoterminowe umowy na świadczenie usług komunalnych, zwłaszcza ze spółkami transportu publicznego.

W długim okresie umowy te mogą powodować znaczną presję na wzrost wydatków operacyjnych miasta i przyczyniać się do stopniowego ograniczenia elastyczności budżetu” — zauważa Fitch. Analitycy podkreślają, że budżet miasta jest pod stałą znaczną presją na wzrost wydatków operacyjnych.

„Spowodowane jest to przede wszystkim przekazywanymi przez rząd zadaniami, często bez odpowiednich środków finansowych, oraz sztywną strukturą wydatków, w szczególności w najbardziej kosztownych obszarach miasta, takich jak oświata i pomoc społeczna. Presja na budżet związana jest również z koniecznością utrzymania nowo wybudowanej infrastruktury oraz z finansowaniem transportu publicznego w związku z rozszerzaniem zakresu usług transportowych.

Dodatkową (…) wywierają odszkodowania wypłacane osobom, których nieruchomości znacjonalizowano po II Wojnie Światowej. W latach 2008-2015 łączna kwota wypłat z tego tytułu wyniosła 1,5 mld zł (przy czym 35 proc. tej kwoty pochodziło z budżetu państwa)” — konkluduje Fitch.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Markiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu