Ile zainwestuje Warszawa

  • Tadeusz Markiewicz
opublikowano: 19-06-2016, 22:00

8 mld zł - tyle, według agencji ratingowej Fitch, wyda Warszawa na inwestycje w latach 2016-18.

To mniej więcej 18 proc. wszystkich wydatków miasta. itch podaje, że wydatki inwestycyjne stolicy będą większe niż w latach 2012-15, ale nie spodziewa się wzmożonego zapotrzebowania Warszawy na kredyty. Zdaniem analityków agencji, miasto sfinansuje większość swoich inwestycji z nadwyżki bieżącej, wolnych pieniędzy i z bezzwrotnych dotacji.

Zadłużenie miasta powinno się w tym roku odrobinę zmniejszyć do 5,7 mld zł z 5,8 mld zł w 2015 r. „Fitch przewiduje, że zadłużenie bezpośrednie miasta wróci na ścieżkę wzrostu od 2017 r., ale nie przekroczy 50 proc. dochodów bieżących w średnim okresie (45 proc. w 2015 r.)” — napisano w raporcie agencji.

Szybko natomiast mogą rosnąć zobowiązania pośrednie Warszawy związane z aktywnością inwestycyjną miejskich spółek. Według Fitcha, w tym roku zamkną się kwotą 1,9 mld zł, ale w 2018 r. zwiększą się do 3,2 mld zł. „Miasto wspiera realizację najważniejszych inwestycji spółek poprzez długoterminowe umowy na świadczenie usług komunalnych, zwłaszcza ze spółkami transportu publicznego.

W długim okresie umowy te mogą powodować znaczną presję na wzrost wydatków operacyjnych miasta i przyczyniać się do stopniowego ograniczenia elastyczności budżetu” — zauważa Fitch. Analitycy podkreślają, że budżet miasta jest pod stałą znaczną presją na wzrost wydatków operacyjnych.

„Spowodowane jest to przede wszystkim przekazywanymi przez rząd zadaniami, często bez odpowiednich środków finansowych, oraz sztywną strukturą wydatków, w szczególności w najbardziej kosztownych obszarach miasta, takich jak oświata i pomoc społeczna. Presja na budżet związana jest również z koniecznością utrzymania nowo wybudowanej infrastruktury oraz z finansowaniem transportu publicznego w związku z rozszerzaniem zakresu usług transportowych.

Dodatkową (…) wywierają odszkodowania wypłacane osobom, których nieruchomości znacjonalizowano po II Wojnie Światowej. W latach 2008-2015 łączna kwota wypłat z tego tytułu wyniosła 1,5 mld zł (przy czym 35 proc. tej kwoty pochodziło z budżetu państwa)” — konkluduje Fitch.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Markiewicz

Polecane