Ile zarabiają polscy YouTuberzy

opublikowano: 25-09-2017, 18:15

9181 - to średni miesięczny zarobek polskiego twórcy posiadającego swój kanał na YouTube. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez agencję GetHero i portal APYnews. Średnią zawyża jednak wąskie grono największych influencerów.

Najwyższe zarobki osiągają ci, którzy prowadzą kanały lifestylowe, choć nie należą do większości polskich vlogerów. Ich średni miesięczny zarobek to 13 166 zł. Nieco mniej uzyskują prowadzący kanały poświęcone grom komputerowym - 6625 zł, najmniej zaś twórcy kanałów rozrywkowych 6479 zł.

Kadr z filmu unboxingowego na kanale Blowka (nr 2 na liście najbardziej wpływowych YouTuberów)
Zobacz więcej

Kadr z filmu unboxingowego na kanale Blowka (nr 2 na liście najbardziej wpływowych YouTuberów) YouTube/Blowek

Z raportu wynika jednak, że na te uśrednione liczby wpływają zarobki wąskiej grupy najbardziej wpływowych twórców, stanowiących zaledwie 18 proc. badanych. Zarobki pozostałych są znacznie niższe.

W większości przypadków źródłem tych przychodów są wyświetlenia reklam AdSense przy filmach, wypłacane przez YouTube za pośrednictwem agencji influencer-marketingowych. Dla 71 proc. badanych ważnym źródłem zarobku są też umowy z markami dotyczące produkcji branded contentu - filmów zawierających lokowanie marki lub produktu. Jednorazowa współpraca może tu przynieść od 1475 zł do nawet 29287 zł.

Nie zabrakło jednak i takich, którzy zadeklarowali, że zdarzyło im się w ramach takiej współpracy zrezygnować z zarobku. Czasem powodem był cel charytatywny, czasem - osobiste identyfikowanie się YouTubera z daną marką.

Według autorów badania twórcy zarabiają również na organizowanych ze swoim udziałem eventach, streamach czy własnych sklepach.

Wpływ na wysokość tych zarobków mają wygenerowane przez danego vlogera zasięgi: liczba odsłon filmów oraz liczba subskrybentów jego/jej kanału. Nie jest to jednak wpływ ostateczny, zdarzają się bowiem twórcy z dużymi liczbami fanów i odsłon, którzy nie mają dużych przychodów. Zdaniem Tobiasza Wybrańca, prezesa agencji GetHero, która przeprowadzała badanie, wszystkiemu winny jest wykreowany przez nich własny wizerunek. - Są tacy, których wizerunku nie da się pogodzić z żadną marką lub nie da się znaleźć marki, która chciałaby promować się na kanale takiej osoby - wyjaśnia Tobiasz Wybraniec.

Najpopularniejsi polscy YouTuberzy:

(miejsce na liście, nazwa twórcy, kategoria vlogów, liczba subskrypcji)

1.SA Wardega (rozrywka)     3 517 131
2. Blowek     (gaming) 3 128 442
3. AbstrachujeTV (rozrywka)     2 865 295
4. reZigiusz (gaming/lifestyle)    2 847 004
5. Stuu Games (gaming)    2 686 985

źródło: ApyNews.pl

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Ile zarabiają polscy YouTuberzy