Ile zarabiają w radach nadzorczych

Szymon Maj
opublikowano: 18-09-2019, 22:00

Rosną wynagrodzenia członków rad nadzorczych w spółkach z indeksów WIG20 i mWIG40.

Średnie zarobki w 2018 r. wyniosły 134 tys. zł, a mediana podniosła się o 5 proc. do 85 tys. zł, wynika z obliczeń firmy PwC. Co czwarty członek rady nadzorczej otrzymuje od 36 do 85 tys. zł rocznie, jedna trzecia osób otrzymuje natomiast niższe wynagrodzenie. Zmianą zauważoną w ubiegłym roku jest także to, że mniej osób sprawuje funkcje nadzorcze w kilku firmach jednocześnie.

— W 2017 roku 15 proc. członków zasiadało w co najmniej trzech radach nadzorczych, natomiast w 2018 r. odsetek ten spadł do 7 proc. Przyczyną mogą być rosnąca odpowiedzialność i wymogi regulacyjne, którym nie towarzyszy wystarczający wzrost wynagrodzenia. Tegoroczna dynamika wzrostu mediany na poziomie 5 proc. była znacznie niższa od tej obserwowanej w roku poprzednim, kiedy wynosiła 25 proc. — mówi Krzysztof Szułdrzyński, partner zarządzający działem audytu i usług doradczych PwC.

Na wysokość wynagrodzenia wpływa także funkcja w radzie nadzorczej. W 2018 r. mediana wynagrodzeń przewodniczących rad nadzorczych wynosiła 97 tys. zł i była wyższa o 15 proc. niż pozostałych członków rady. W przypadku stanowiska przewodniczącego, mężczyźni mogą liczyć na 20 proc. wyższe pensje niż kobiety.

10 proc. - taki odsetek osób nie pobiera uposażenia za zasiadanie w radach nadzorczych spółek z WIG20 i mWIG40.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Maj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu