Importerzy wieprzowiny odczuwają wzrost popytu

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 25-06-1999, 00:00

Importerzy wieprzowiny odczuwają wzrost popytu

Specjaliści od rynku mięsa podkreślają rosnące zapotrzebowanie na wieprzowinę rosyjskich odbiorców, którzy pytają najczęściej o półtusze.

— Widać pewne ożywienie na rynku mięsa wieprzowego. Sporym zainteresowaniem cieszą się agencyjne półtusze z przeznaczeniem na eksport oraz najtańszy towar na rynku — skórki. Wzmożony popyt przekłada się na wzrost ich cen — zauważa Zbigniew Duniak, z biura maklerskiego Agrid akredytowanego na Olsztyńskiej Giełdzie Zbożowej.

DO TEJ PORY Agencja Rynku Rolnego sprzedała na eksport około 73,5 tys. ton półtusz wieprzowych z własnych zapasów. Jeszcze do niedawna na giełdowych przetargach obowiązywała stała cena wywoławcza tego asortymentu — 1,80 zł/kg. Ostatnio ARR zdecydowała się na podniesienie dotychczasowego progu. Najpierw do poziomu 1,85 zł/kg, by obecnie żądać 2 zł/kg i to za najsłabsze klasy O, P, C. Na wyższe klasy E, U, R agencja nie podała na razie ceny.

JEDNAK oczywisty wydaje się fakt, że będzie ona wyższa niż 2 zł/kg. Niewykluczone, że jest to konsekwencja wzmożonych zakupów przez krajowych importerów, którzy zaczęli coraz więcej mięsa kierować na rynek naszych wschodnich sąsiadów. Według wielu fachowców, już najbliższe tygodnie powinny pokazać, czy tendencja ta okaże się trwała.

— Mamy sygnały, że do wzmożonego importu artykułów mięsnych na rynek rosyjski przygotowują się niemieccy oraz belgijscy producenci. Z pewnością trudno będzie konkurować krajowym importerom z potentatami z Unii Europejskiej, w sytuacji gdy agencja będzie podnosiła cenę wywoławczą mięsa przeznaczonego na eksport — podkreśla Zbigniew Duniak.

OPRÓCZ sprzedaży eksportowej mięsa, agencja prowadzi skup półtusz wieprzowych, który zresztą dobiega już końca. W trwającym od początku lutego skupie ARR udało się zredukować nadwyżkę rynkową półtusz o blisko 117 tys. ton. Docelowo interwencja agencji ma dotyczyć 120 tys. ton mięsa. W sumie koszty zakupu, transportu i składowania tego towaru wyniosą 672 mln zł.

AGENCJA Rynku Rolnego poza środkami uzyskanymi ze sprzedaży towarów oraz przeznaczonymi na ten cel z budżetu państwa (275 mln zł i warunkowo 317,5 mln zł z obsługi długu publicznego, jeśli będą oszczędności) powinna otrzymać dodatkowe 110,8 mln zł z budżetu lub zaciągnąć kredyt tej wysokości (kwota ta potrzebna jest na zakup i składowanie dodatkowych 20 tys. ton wieprzowiny).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Importerzy wieprzowiny odczuwają wzrost popytu