Indeks Biznesu Lewiatana spadł

DI, PAP
opublikowano: 01-09-2010, 14:58

Roczny Indeks Biznesu obliczany przez PKPP Lewiatan spadł w sierpniu w porównaniu do lipcowego notowania o 2 pkt i wynosi obecnie 41 pkt. Według organizacji, oznacza to raczej stabilizację tempa wzrostu gospodarczego niż jego poprawę.

Jak podał w środę Lewiatan, Indeks Biznesu w ujęciu kwartalnym również spadł w sierpniu o 1 pkt do 42 pkt.

Indeks Biznesu PKPP jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,5 proc. PKB rocznie.

Z analizy wynika, że poprawa sytuacji na rynku pracy spowodowała wzrost konsumpcji wśród Polaków. "Jednak ciągle wysokie bezrobocie hamuje dalszy wzrost funduszu płac." - podkreśliła PKPP Lewiatan.

"Ożywienie popytu, w tym zagranicznego, pobudziło wzrost zapasów i importu, generując ujemny eksport netto. Aprecjacja złotego i możliwe osłabienie popytu zagranicznego, na skutek bardziej restrykcyjnej polityki fiskalnej, może pogłębić te tendencje" - dodała.

Organizacja przedsiębiorców zwraca uwagę na wzrost napływu inwestycji zagranicznych w porównaniu z 2009 r., mimo wysokiego deficytu budżetowego i rosnącego długu publicznego.

Spośród indeksów szczegółowych, w sierpniu spadły (o 2 pkt) indeksy popytu globalnego, zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym, wynosząc odpowiednio 38 i 39 pkt. Obejmują one konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne.

Indeks finansów utrzymał swój poprzedni poziom, jedynie indeks kwartalny stracił 1 pkt, schodząc do poziomu indeksu rocznego 45 pkt. Indeks ten ocenia m.in. rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw.

"Wyniki finansowe sektora przedsiębiorstw po pierwszym półroczu są nadal bardzo dobre, rentowność oraz płynność utrzymują się na wysokim poziomie, a koszty znajdują się pod kontrolą" - czytamy w komentarzu.

"W ostatnim miesiącu znowu zaobserwowano spadek kredytu dla przedsiębiorstw. Istnieje jednocześnie ryzyko zaostrzenia polityki monetarnej i podwyżek stóp procentowych w związku z utrzymującym się deficytem budżetowym i rosnącym zadłużeniem skarbu państwa" - dodano.

PKPP Lewiatan poinformowała, że indeks makroekonomiczny roczny stracił w sierpniu 1 pkt i jest na poziomie 38 pkt, pozostając poniżej indeksu kwartalnego, który ma 43 pkt. Indeks ten obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia oraz stopień konkurencyjności gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane