Indeks cen rozpoczął marsz w dół

BMK
opublikowano: 16-06-2009, 00:00

Inflacja spadła pierwszy raz w tym roku. I będzie spadać przez kolejne miesiące — uważają ekonomiści.

Inflacja spadła pierwszy raz w tym roku. I będzie spadać przez kolejne miesiące — uważają ekonomiści.

Po kilku miesiącach wzrostów inflacja zaczęła spadać —w ujęciu rocznym zmniejszyła się z 4 proc. w kwietniu do 3,6 proc. w maju. Od kwietnia ceny wzrosły o 0,5 proc.

— Spadek inflacji był głębszy, niż szacowało Ministerstwo Finansów [3,8 proc. — red.], które spodziewało się większego wzrostu cen żywności — zauważa Grzegorz Maliszewski, ekonomista Banku Millennium.

Według Marty Petki-Zagajewskiej, ekonomistki Raiffeisen Banku, szczyt inflacji mamy już za sobą, a kolejne miesiące przyniosą jej spadki w kierunku 2,5 proc.

— Spadki inflacji powinny potrwać do października — uważa ekonomistka.

Grzegorz Maliszewski uważa, że opublikowane wczoraj dane mogą wesprzeć zwolenników luzowania polityki monetarnej w Radzie Polityki Pieniężnej i przesądzić o obniżce stóp o 25 pkt bazowych na czerwcowym posiedzeniu. Część ekonomistów spodziewa się kolejnych cięć w następnych miesiącach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BMK

Polecane