Indeks Nasdaq nie był tak nisko od 17 kwietnia 2001

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 2001-07-10 22:11

Coraz gorsze nastroje panują na amerykańskich giełdach. Nasdaq spadł we wtorek do najniższego poziomu od blisko trzech miesięcy, pokonując dynamicznie poziom 2000 punktów. Rynek prezentuje w ten sposób oznaki wyraźnego niepokoju przed sezonem raportów kwartalnych. W najbliższych dniach ok. 300 spółek zaprezentuje swoje dokonania z okresu kwiecień-czerwiec. W przyszłym tygodniu będzie ich jeszcze pięciokrotnie więcej. Gracze obawiają się, że rezultaty finansowe będą równie niekorzystne, jak prognozy wydane przez spółkę Corning. Ten największy w USA producent światłowodów zapowiedział zwolnienie kolejnych pracowników i słabe wyniki w II połowie roku. Wiadomość ta oznacza, że mimo cięć stóp procentowych strona popytowa w amerykańskiej gospodarce jeszcze się nie obudziła. Pokazały to także majowe dane o sprzedaży i zapasach hurtowników.

Z niekorzystnym trendem ponownie walczyły papiery AT&T, wzmocnione sprzedażą akcji w sieci telewizyjnej za 45 mld USD. Jednak o złej sytuacji większości spółek świadczy fakt, że Xerox po raz pierwszy od 1948r, zrezygnował z wypłacenia kwartalnej dywidendy. Powodem są słabe wyniki producenta kserokopiarek.

Spadły kursy spółek produkujących sprzęt komputerowy: Apple, Dell, Gateway, IBM i Compaq. To efekt obniżenia przez bank inwestycyjny UBS Warburg prognoz sprzedaży PC-tów w tym roku. Podobne obawy wyraził Prudential Securities, który dodatkowo obawia się rozpętania wojny cenowej między tymi firmami. Inny bank inwestycyjny – Lehman Brothers – obniżył tegoroczne przychody z reklam w USA. Straciły przez to m.in. to papiery Walta Disneya.

Przemek Barankiewicz, [email protected]