Indeks WIG 20 utrzymał się powyżej 1200 punktów

Tomasz Furman
02-07-2002, 00:00

Na otwarciu poniedziałkowych notowań ciągłych WIG 20 zanotował spadek wartości, zbliżając się do psychologicznej bariery 1,2 tys. pkt. Negatywny wpływ wywarły na niego przede wszystkim zniżki na akcjach Telekomunikacji Polskiej i Pekao SA. Narodowy operator tracił z powodu obaw dotyczących dalszego odwrotu inwestorów od firm telekomunikacyjnych na świecie. Z kolei przecena Pekao SA wynikała z generalnie nie najlepszego postrzegania banków.

Na początku sesji liderami przecen wśród blue chipów okazały się jednak walory Grupy Onet, Elektrimu oraz Budimeksu. Wspomniane spółki traciły ponad dwa procent. Znacząca przecena największego portalu internetowego była efektem zakończonego wezwania. ITI już nie zapewnia popytu na poziomie 30 zł. Z kolei walory holdingu budowlanego dotychczas nie poddawały się giełdowej dekoniunkturze i systematycznie rosły. Wczorajszy spadek to zapewne odreagowanie po zbyt dużych wzrostach, nie mających mocnych podstaw w fundamentach.

Po słabym otwarciu, nastroje na warszawskim parkiecie systematycznie się poprawiały. W efekcie WIG 20 jeszcze przed południem przekroczył poziom wyznaczony podczas piątkowego zamknięcia i niemal do samego końca sesji znajdował się powyżej tej wartości. Bezpośrednią przyczyną ożywienia były zapewne informacje płynące z parkietów zachodnioeuropejskich. Tamtejsze giełdy dość szybko wyszły na plus, co w dużym stopniu było zasługą doniesień płynących z poszczególnych spółek, w tym szczególnie notowanych na giełdzie paryskiej. Dobrze odebrane zostały również dane dotyczące indeksu PMI (koniunktury w przemyśle strefy euro), który minimalnie się poprawił.

O zmianach w Warszawie w głównej mierze zdecydowały papiery Telekomunikacji. Nadpodaż akcji tej spółki występująca na otwarciu dość szybko została zniwelowana przez kupujących. Przynajmniej częściowo było to zasługą informacji płynących z France Telecom, którego kurs rósł nawet kilkanaście procent, głównie dzięki spekulacjom dotyczącym możliwego wsparcia operatora ze strony państwa. Spośród najbardziej płynnych blue chipów, wysoki wzrost miał również miejsce na walorach PKN Orlen i BPH PBK. To dzięki tym trzem spółkom WIG 20 odnotowywał po południu lepsze wartości niż w piątek.

Mimo dodatnich zmian cen akcji notowanych przez niemal całą sesję, zamknięcie zaowocowało osiągnięciem przez WIG 20 wartości zbliżonej do kursu odniesienia. Powodem zniżki indeksu okazały się informacje płynące z rynków zagranicznych. W ostatnich minutach sesji na GPW ujemne zmiany miały miejsce zarówno w Europie, jak i na Nasdaq, co skutecznie ograniczyło popyt i zwiększyło podaż w Warszawie. Ostatecznie na minusie zakończyły notowania takie blue chipy, jak: Pekao SA, BPH PBK, Agora, BZ WBK czy Elektrim, co nie mogło pomóc indeksowi WIG 20 w osiągnięciu lepszego rezultatu niż kurs odniesienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indeks WIG 20 utrzymał się powyżej 1200 punktów