Indeks WIG20 nie zdołał pokonać 1720 punktów

Artur Szymański
10-02-2004, 11:51

Sesja zaczęła się od wzrostu. Indeksowi blue chipów nie udało się jednak pokonać szczytów w cenach dnia z początku października. Wzrost zatrzymał się w okolicach 1720 pkt i od tego momentu zaczął się spadek. Korekta dotyka m.in. papiery KGHM i Orlenu. Lepiej od rynku spisują się natomiast banki.

Tak jak się tego można było spodziewać, początek sesji zaczął się wzrostem - swoistym echem wczorajszego szału zakupów. Po dojściu do 1720 pkt optymizm jednak wyparował. Silny opór w cenach intraday, który w 3 października 2003 r. zatrzymywał wzrosty, zadziałał i tym razem. Do głosu do szli sprzedający, którzy szybko sprowadzili WIG20 w strefę spadku. Kupujący pokazali jednak, że tanio nie zamierzają sprzedać skóry. Psychologiczny poziom 1700 pkt, który jeszcze niedawno był oporem, teraz zadziałał jako wsparcie i rynek powrócił na plus.

Po wczorajszym rajdzie i ustanowieniu przez WIG historycznego szczytu notowań rynkowi należy się odpoczynek. Tym bardziej, że poniedziałek przyniósł umiarkowaną realizację zysków po piątkowych wzrostach w Stanach Zjednoczonych, a wtorek przynosi osłabienie w Eurolandzie. Bez wzrostów na Zachodzie ciężej będzie podciągać kursy spółek w Warszawie. Ewentualne zatrzymanie wzrostów nie potrwa długo – najwyżej 2-3 dni. Do końca lutego WIG20 powinien dobić do granicy 1800 pkt, a WIG – do 25 tys. pkt. Za takim scenariuszem przemawia rosnąca liczba otwartych pozycji na rynku kontraktów terminowych, co jest dowodem wiary inwestorów w siłę trendu wzrostowego.

Słabo spisują się KGHM i PKN Orlen typowane na lokomotywy wzrostu, mimo że wyceny obydwu spółek są tuż tuż przy historycznych szczytach. Nieźle za to prezentują się banki – BZ WBK, Pekao SA i BPH PBK. To z optymizmem pozwala oczekiwać wzrostów do końca lutego. Bez udziału banków żadna poważna hossa nie ma szans powodzenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indeks WIG20 nie zdołał pokonać 1720 punktów