„Indeks strachu” najniżej od początku pandemii

opublikowano: 22-10-2021, 09:57

Cboe Volatility Index (VIX) kończył czwartkową sesję w USA najniższą wartością od początku pandemii. Tego samego dnia S&P500 osiągnął na zamknięciu największą wartość w historii.

VIX pokazuje 30-dniową implikowaną zmienność S&P500 w oparciu o ceny opcji na indeks rynku akcji. „Indeks strachu” spadał na zamknięciu czwartkowej sesji o 3,1 do 15,01 pkt. Tak nisko nie był od 19 lutego. W tym roku jego średnia wartość do 19,71 pkt.

fot. REUTERS/Brendan McDermid/Forum
fot. REUTERS/Brendan McDermid/Forum

S&P500 wzrósł w czwartek siódmą sesję z rzędu. W tym czasie wartość „indeksu strachu” spadła z 19,85 pkt. do 15,01 pkt. Chris Murphy, strateg rynku derywatów opartych na akcjach w Susquehanna International Group zwrócił uwagę, że pomimo spadku VIX, zmienność wciąż jest duża na innych rynkach niż akcji. Wskazał m.in. rynek obligacji, chińskich spółek oraz rynków wschodzących.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane