Indeksy bez zmian, ale Amazon namieszał

opublikowano: 16-06-2017, 22:21
aktualizacja: 16-06-2017, 23:22

Główne indeksy giełdy nowojorskiej zakończyły piątkową sesję na pułapach zbliżonych do poprzedniego zamknięcia, jednak przejęcie ogłoszone przez Amazona wywołało duże wahania notowań w branży handlowej.

Główne indeksy giełdy nowojorskiej zakończyły sesję w okolicach kreski. S&P500 zyskał 0,03 proc., Dow Jones wzrósł o 0,11 proc., a Nasdaq stracił 0,22 proc. Przez większą część dnia indeksy utrzymywały się wyraźnie pod kreską, a to ze względu na słabe dane z gospodarki amerykańskiej. W maju wydano o 4,9 proc. mniej pozwoleń na budowę w porównaniu z kwietniem, choć ekonomiści spodziewali się poprawy. Gorzej od oczekiwań wypadł także czerwcowy odczyt indeksu nastrojów konsumentów według Uniwersytetu Michigan.

Sporo zamieszania wywołała tymczasem informacja o przejęciu przez Amazona spółki Whole Foods Market. Notowania potentata handlu internetowego skoczyły o 2,44 proc., wracając w okolice historycznego szczytu, a kurs Whole Foods Market poszybował o 29,10 proc. Wiadomość wywołała jednak zaniepokojenie wśród inwestujących w akcje spółek zajmujących się tradycyjnym handlem artykułami spożywczymi. Papiery Wal-Marta potaniały o 4,63 proc., a akcje Costco Wholesale przeceniono o 7,19 proc.

- Ta wiadomość jest ważna z tego względu, że może być początkiem dużych zmian w sposobie, w jaki jest prowadzony handel żywnością – komentował dla Reutersa Bruce Bittles, główny strateg inwestycyjny banku Robert W. Baird.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, reuters.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indeksy bez zmian, ale Amazon namieszał