Indeksy kończą tydzień na czerwono

GRA
19-03-2010, 12:04

Ostatni dzień tygodnia indeksy zaczynają na  minusach. Petrolinvest też traci, mimo że zdobył finansowanie. W kiepskim stylu z WIG-20 żegna się dziś Agora.

W sezonie wynikowym rynek tradycyjnie reaguje na raporty roczne i kwartalne. Liderem sesji jest więc Kofola, która rośnie o 8 proc. Czeski producent napojów, który w 2007 r. przejął polskiego Hoopa, ma za sobą dobry rok. Pochwalił się wzrostem sprzedaży i zysków (zysk operacyjny wzrósł dwukrotnie, a netto - pięciokrotnie).

Ponad 6 proc. zyskuje też TIM, i to mimo że spółka - zajmująca się hurtową sprzedażą sprzętu elektrycznego i elektrotechnicznego - ma mniejsze przychody i zyski. Zarząd zapowiedział już, że będzie rekomendować przeznaczenie całego zeszłorocznego zysku netto na kapitał rezerwowy, choć do tej pory spółka regularnie wypłacała dywidendę.

Rośnie też Orzeł Biały (+1,3 proc.). Spółka zajmująca się recyklingiem akumulatorów zanotowała spadek przychodów i zysków. Przyznała się, że wciąż liczy na zgodę UOKiK na przejęcie Baterpolu, ale jest też przygotowana na inną ewentualność.

Na minusie jest z kolei LC Corp. (-2,4 proc.). Nic dziwnego. Deweloper kontrolowany przez Leszka Czarneckiego podał, że zanotował w zeszłym roku spadek sprzedaży i pogrążył się w stratach. Operacyjna wyniosła 47 mln zł, wobec prawie 100 mln zł zysku rok wcześniej, a netto sięgnęła 44 mln zł, wobec 42 mln zł zysku w 2008 r.

Rynek wciąż ekscytuje się tym, co się dzieje w Petrolinveście, który tanieje dziś o 4 proc. Kurs traci, mimo że wydobywcza spółka z portfela Ryszarda Krauzego podała dziś rano, że porozumiała się z międzynarodowymi funduszami i otrzyma od nich finansowanie w wysokości do 127,5 mln zł w zamian za obligacje zamienne akcje i warranty subskrypcyjne. 

Nie ustają dyskusje dotyczące ewentualnej sprzedaży akcji Polkomtela przez polskich akcjonariuszy, czyli KGHM (-0,4 proc.), Orlen (+0,2 proc.) i PGE (-0,3 proc.). Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu, zapowiedział wczoraj, że w przypadku dezinwestycji udziałowcy telekomu powinni robić to wspólnie. A jeśli porozumienia nie będzie, to do sprzedaży nie powinno dojść.

W ogonie sesji jest Swarzędz, który traci 12 proc. To jednak tzw. groszówka, a jej kurs często podlega znaczącym wahaniom.

Agora jest dziś po raz uwzględniana w indeksie WIG20. Żegna się z nim w kiepskim stylu – tanieje o ponad 4 proc. Od poniedziałku zastąpi ją PGE, którego kurs jest dziś stabilny (0 proc.)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Indeksy kończą tydzień na czerwono