Wśród spółek z WIG20 najlepiej zachowuje się Pekao, które zyskuje 1,5 proc., a najgorzej – Asseco Poland, które traci ponad 1 proc.
Na małym minusie jest Lotos, który intensywnie szuka inwestora. Dzisiejszy „Parkiet” donosi, że możliwość przejęcia paliwowej spółki analizują co najmniej trzy rosyjskie firmy – Gazprom Nieft, TNK BP i Rosnieft. Wartość transakcji szacowana jest wstępnie na około 2,3-2,5 mld zł z uwzględnieniem premii za kontrolę.
Na szerokim rynku liderem jest Karen, który zyskuje 13 proc. W „ogonie” sesji jest tymczasem deweloperski Reinhold – traci prawie 10 proc. Spadek wynika z informacji o wypowiedzeniu spółce umowy o zarządzanie słynną „Kamienicą Lipińskiego” przy Al. Jerozolimskich 63.
„Zarząd Reinhold podejmuje wszelkie kroki zmierzające do rozwiązania niniejszej sytuacji. Stoimy na stanowisku, że przez cały okres trwania umowy Reinhold wywiązywał się ze swoich zobowiązań, postępując zawsze w dobrej wierze, z poszanowaniem prawa, jak i poszanowaniem interesów zarówno Union Investment Real Estate Gmbh oraz pozostałych stron związanych z realizacją umowy. Uważamy, że wypowiedzenie umowy jest niezgodnie z warunkami umowy deweloperskiej” - napisał zarząd Reinhold w komunikacie.
Jeśli strony nie dojdą do porozumienia, wynik finansowy netto wynikający z umowy sprzedaży nieruchomości i z umowy deweloperskiej będzie mniejszy o około 3 mln euro w stosunku do przewidywanego całkowitego zysku.
Ponad 4 proc. zyskuje Qumak-Sekom. Narastająco po trzech kwartałach informatyczna spółka zwiększyła przychody (205 mln zł, wobec 167 mln zł.), ale zarobiła tyle samo, co przed rokiem (7,7 mln zł zysku netto). Zarząd optymistycznie ocenia końcówkę 2010 r.
„Dalsze prace nad obiektami związanymi ze stadionami i infrastrukturą niezbędną do organizacji Mistrzostw Europy w 2012 roku, nacisk na wykorzystywanie środków unijnych, poprawa wyników na rynkach walutowych oraz pojawiający się delikatny optymizm inwestycyjny pozwalają liczyć na to że wyniki w całym 2010 roku powinny być porównywalne jak w 2009 roku” – napisał zarząd w komentarzu do raportu.
Na prawie 2-proc. plusie jest NG2, zarządzające siecią sklepów z obuwiem CCC. Spółka pochwaliła się, że skonsolidowane przychody wyniosły w październiku 156,4 mln zł i były o 12,1 proc. wyższe niż przed rokiem. Narastająco przychody za okres styczeń – październik wyniosły 864,6 mln zł i były o 9,2 proc. wyższe niż w 2009 r.
Na niewielkim minusie jest TVN, którego rada nadzorcza wyraziła zgodę na wyemitowanie obligacji o wartości nominalnej do 250 mln euro. W ten sposób spółka chce zrefinansować zadłużenie grupy z tytułu istniejących obligacji, kredytów oraz gwarancji bankowych.