Indeksy pod presją Korei

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 06-07-2006, 00:00

Informacje, jakie napłynęły na rynki finansowe z Korei Północnej, zaniepokoiły inwestorów. Próby z pociskami dalekiego zasięgu stały się dla graczy kolejnym czynnikiem ryzyka. Pociski trafiły w morze, ale rynki akcji i tak dostały rykoszetem. Najpierw spadły indeksy w Azji, a za kilka godzin ta sama tendencja zdominowała parkiety w Europie.

Przecenę na szczęście ograniczały w pewnym stopniu spekulacje związane z kolejnymi fuzjami i przejęciami, zwłaszcza w sektorze finansowym. Silnie wzrosła wycena akcji Banca Fideuram, działu asset management kontrolowanego w części przez San- paolo IMI. Instytucja otrzymała wartą 1,3 mld EUR ofertę przejęcia brakujących udziałów. Na wartości zyskiwały papiery Scor, największego francuskiego reasekuratora. Firma zgodziła się kupić Revios Ruckversicherung za 605 mln EUR. Ponad 2-proc. zdrożały walory Sodexho Alliance. Największa na świecie firma kateringowa podniosła do 5,5 proc. prognozę wzrostu tegorocznej sprzedaży. Dobre wyniki wsparły też notowania OCE, producenta drukarek.

Spadały za to notowania Endesy, największej hiszpańskiej spółki energetycznej. Analitycy Credit Suisse obniżyli z „przeważaj” do „neutralnie” rekomendację dla tych papierów, redukując jednocześnie ich cenę docelową. W przypadku Iberdroli, wicelidera iberyjskiego rynku producentów energii, było podobnie.

Początek handlu za oceanem też był spadkowy. Znów w centrum uwagi znalazły się akcje General Motors. Pod koniec lipca może dojść do rozmów o zawiązaniu sojuszu z Renault-Nissan. Podniesienie oceny atrakcyjności inwestycyjnej wspomogło kurs walorów giganta telekomunikacyjnego AT&T.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu