Indeksy w USA potaniały z powodu wzrostu cen ropy

(Paweł Kubisiak)
09-03-2005, 21:57

Wydarzenia z rynku ropy ponownie przesądziły o nastrojach na amerykańskich giełdach akcji. Cena baryłki ropy wzrosła w środę w Nowym Jorku o 1 proc. do 55,15 dolara. To tylko 52 centy poniżej historycznego rekordu z października ubiegłego roku.

Wydarzenia z rynku ropy ponownie przesądziły o nastrojach na amerykańskich giełdach akcji. Cena baryłki ropy wzrosła w środę w Nowym Jorku o 1 proc. do 55,15 dolara. To tylko 52 centy poniżej historycznego rekordu z października ubiegłego roku.

Sytuacji nie poprawiła informacja o wzroście zapasów ropy naftowej w USA. Departament Energii podał, że w ubiegłym tygodniu o zapasy ropy zwiększyły się o 3,2 mln baryłek do 302,6 mln baryłek. To wynik lepszy od oczekiwań, choć niepokojąco zabrzmiały informacje o spadku zapasów benzyny i paliw destylowanych.

Negatywnie na rynek akcji wpłynął też wzrost cen długoterminowych obligacji skarbowych, związany z publikacją "Beżowej Księgi", w której podkreślono kontynuację wzrostu gospodarczego największej gospodarki świata. Amerykański bank centralny uspokajał, że inflacja jest niska, jednak zwrócono też uwagę na zagrożenie w tej materii. Z raportu Fed wynika, że maleją szanse na zapowiadane wcześniej podwyżki stóp procentowych. Wysokie notowania ropy, metali, zwiększenie atrakcyjności obligacji i słaby dolar to czynniki mogą ostudzić skłonność Fed do zaostrzenia polityki monetarnej.

Wzrost rentowności papierów skarbowych połączony z rosnącymi cenami ropy i metali skuteczne ograniczyły popyt na akcje. Przecena dotknęła zarówno tradycyjne blue chipy, jak i spółki technologiczne. Na rynku Nasdaq niewiele pomogła nawet pozytywna prognoza Xilinx, producenta mikroprocesorów. Spółka zyskała zaledwie 0,25 proc. i nie pociągnęła za sobą producentów chipów.

Prawie 3 proc. straciły akcje McDonalds'a. Po prezentacji słabych wyników sprzedaży w lutym, bank inwestycyjny Credit Suisse First Boston obniżył rekomendację dla akcji McDonalds'a, tłumacząc to słabością giganta fast foodów na kontynencie europejskim.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Indeksy w USA potaniały z powodu wzrostu cen ropy