Indie: McDonald's i Starbucks wśród ukaranych za plastik

opublikowano: 26-06-2018, 08:02
aktualizacja: 26-06-2018, 08:03

McDonald's i Starbucks znalazły się w grupie firm ukaranych finansowo przez indyjski stan Maharasztra, gdzie mieszka ponad 100 mln ludzi, za stosowanie plastikowych torebek, pojemników i sztućców.

Zakaz stosowania wyrobów jednorazowych z plastiku wprowadzono w drugim pod względem liczby ludności stanie pod koniec marca, ale zaczął obowiązywać w ostatnią sobotę. Władze natychmiast zaczęły kontrolę jego skuteczności i posypały się kary. Firmy mogły być zaskoczone, bo choć 25 z 29 indyjskich stanów wprowadziło pełny lub częściowy zakaz jednorazówek z plastiku, to często nie był on egzekwowany. Dla wielkich międzynarodowych sieci, jak McDonald's i Starbucks, nakładane kary finansowe nie są dotkliwe. W przypadku pierwszego stwierdzenia złamania przepisów to tylko 5000 rupii, czyli równowartość zaledwie 73 USD. Recydywa kosztuje 25 tys. rupii. Dopiero w przypadku uporczywego łamania zakazu możliwa jest kara więzienia.

Hardcastle Restaurants, franczyza prowadząca restauracje McDonald's w stanie Maharasztra, wprawdzie wprowadziła drewniane sztućce, papierowe kubki i słomki z naturalnego surowca, ale nie zdołała zastąpić niektórych wyrobów stosowanych w dostawach na wynos, jak nakładki na kubki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, money.cnn.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu