Inflacja mocno wyhamowała

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 17-02-2019, 22:00

W styczniu inflacja konsumpcyjna w Polsce spadła do 0,9 proc. — wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

To najniższy wynik od ponad dwóch lat. Rynkowy konsens zakładał dynamikę roczną na poziomie 1 proc. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w styczniu w ujęciu miesięcznym o 0,1 proc. — poinformował dziś GUS.

Po raz ostatni roczna dynamika inflacji w Polsce była niższa niż 1 proc. w grudniu 2016 r., kiedy gospodarka wychodziła z trwającego ponad dwa lata okresu statystycznej deflacji cenowej. GUS zastrzega, że opublikowane dziś dane mają charakter wstępny i prezentowane są w zawężonym zakresie. Ze względu na to, że styczniową inflację wyliczono na podstawie struktury wydatków z 2017 r., poznaliśmy jedynie dynamikę w kategoriach: „transport” (2,6 proc. rok do roku) „żywność, napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz wyroby tytoniowe” (0,9 proc.) oraz „mieszkanie” (0,6 proc.). GUS zaznaczył, że w obliczaniu cen energii elektrycznej uwzględnił zmiany prawne wprowadzone pod koniec ubiegłego roku.

Rewizja „koszyka inflacyjnego”, która ma wpływ na ostateczną wartość danych za styczeń, nastąpi w marcu.

1,2 proc. Tyle może wynieść w lutym inflacja w ujęciu rocznym — prognozuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu