Inflacja może spaść poniżej 4 proc.

Lesław Kretowicz
06-11-2001, 00:00

Ceny żywności w II połowie października spadły o 0,1 proc. w porównaniu z I połową października, a w porównaniu z II połową września wzrosły o 0,4 proc. Zdaniem analityków, oznacza to, że inflacja na koniec miesiąca spadnie poniżej 4 proc.

Jeśli tak się stanie, to po raz pierwszy uda się sprowadzić inflację poniżej średniookresowego celu, który Rada Polityki Pieniężnej wyznaczyła właśnie na 4 proc. Sukces jednak będzie chwilowy. W dwóch ostatnich miesiącach roku nastąpi korekta i inflacja wzrośnie. Nie będzie to jednak wzrost znaczący, ekonomiści nadal twierdzą, że na koniec roku inflacja średnioroczna wyniesie około 5 proc.

Teoretycznie tak niski poziom inflacji powinien być dla RPP argumentem przemawiającym za kolejną redukcja stóp i to jeszcze na listopadowym posiedzeniu. Analitycy twierdzą jednak, że redukcja jest mało prawdopodobna, a rada nie podejmie decyzji o obniżce bez pełnej informacji o finansach państwa. Bardziej realnym terminem do cięcia stóp jest grudzień, gdy wyjaśni się problem tegorocznego budżetu i znane będą szczegóły przyszłorocznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lesław Kretowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inflacja może spaść poniżej 4 proc.