Inflacja w centrum uwagi

opublikowano: 09-08-2021, 08:27

W zakończonym tygodniu globalne rynki akcji zostały zmuszone do skupienia uwagi tylko na jednym temacie – kondycji amerykańskiego rynku pracy. Przesunięcie akcentu było tym razem mocniejsze niż zwykle z racji zaskakująco słabego odczytu liczby miejsc pracy w sektorze prywatnym.

Dane ADP pokazały, iż sektor dołożył niewiele więcej niż 300 tys. miejsc pracy, gdy prognoza dla danych rządowych i miejsc pracy poza rolnictwem mówiła o wzroście liczby etatów o blisko 900 tys. W konsekwencji dane ADP wywołały na rynkach konsternację i nie tylko obniżyły ciche oczekiwania inwestorów, ale też wymusiły w połowie tygodnia czekanie na odczyt piątkowy. W finale okazało, iż obniżona przez pandemię wiarygodność odczytów ADP była pułapką zastawioną na inwestorów. Wzrost liczby miejsc pracy poza rolnictwem przekroczył prognozę i liczbą przeszło 900 tys. przesądził o obrazie tygodnia oraz ustalił wyniki na większości rynków. W przypadku Wall Street pojawił się znany z poprzednich tygodni model powrotu do spółek cyklicznych i odwrotu od spółek wzrostowych, które radziły sobie słabiej również ze względu na obawy przed zacieśnieniem w polityce monetarnej.

Z perspektywy końca tygodnia do odnotowania jest głównie fakt wykreślenia przez amerykańskie średniej – DJIA i S&P500 – nowych rekordów. W przypadku Nasdaqa Composite można mówić o postawie słabszej, ale tylko w końcówce tygodnia. Piątek do piątku Nasdaq zyskał ponad 1 procent przy zwyżkach DJIA i S&P500 po niespełna 1 procent. Inaczej mówiąc pierwszy tydzień sierpnia można uznać za udany dla najważniejszych indeksów w USA. Wzrosty nie ominęły rynków europejskich, gdzie indeksy radziły sobie nawet lepiej od amerykańskich. Niemniej i w regionie druga połowa tygodnia przyniosła nieco zamieszania i zmienności wywołanej również odpowiedzią inwestorów na umocnienie dolara. Silniejsze okazały się jednak wyniki spółek, które wpisały się w znane wcześniej z Wall Street pozytywne zaskoczenia i w części uzasadniły szybowanie indeksów w rejonie historycznych maksimów. W sumie tydzień można uznać za rozegrany zgodnie z oczekiwaniami i w modelu, który miał być grany przy spotkaniu giełd z wynikami spółek. Nie zmienia to faktu, iż optymistyczne scenariusze zostały już wycenione i teraz rynkom bliżej do czekania na zakończenie roku niż gry o poszerzenie tegorocznych wzrostów.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zakończony tydzień przynosi też w pewnym sensie finał spotkania inwestorów z główną falą wyników kwartalnych. Konsekwencją powinno być przesunięcie uwagi na kondycję gospodarki, a zwłaszcza na odczyty inflacji, które pojawią się na wielu rynku, w tym w USA. Amerykańskie dynamiki CPI i PPI będą czytane w kontekście mocnego odczytu z rynku pracy i przywrócą na rynki pytania o zmiany w polityce monetarnej Rezerwy Federalnej. W naszej ocenie kluczem do handlu w drugim tygodniu sierpnia będzie jednak niska wakacyjna aktywność i czekanie inwestorów na powrót do gry większych kapitałów we wrześniu i październiku. W takim kontekście podtrzymujemy nasze założenie, iż nie warto gonić za wzrostami – zwłaszcza na płytkich rynkach – i skupiać się raczej na scenariuszach potencjalnie możliwych w końcówce roku. Stale zakładamy, iż hossa nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, przed indeksami kolejne rekordy, ale ewentualne powiększanie zaangażowania uzależniamy od korekt i uatrakcyjnienia wycen. Dla graczy stosujących strategie pasywne obecne układy sił na rynkach nie wymagają żadnych działań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane