Inflacja w Chinach wyższa niż oczekiwano

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 11-01-2021, 06:48

Spadek cen producenckich (PPI) w Chinach okazał się w grudniu 2020 r. najniższy od lutego, zaś inflacja cen konsumenckich ponownie wróciła nad kreskę, informuje Reuters.

juany chińskie
juany chińskie
fot. Bloomberg

Inflacja PPI odnotowała w ostatnim miesiącu 2020 r. zniżkę o 0,4 proc. w stosunku do grudnia 2019 r., wynika z danych zaprezentowanych przez Narodowy Urząd Statystyczny. To wynik zdecydowanie wyższy od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała spadek cen o 0,8 proc. po 1,5-proc. zniżce w listopadzie. W ujęciu miesięcznym PPI wzrosła najmocniej od czterech lat notując 1,1-proc. dynamikę.

Z kolei inflacja cen konsumenckich powróciła w grudniu do wzrostowego trendu czemu sprzyjało odbicie cen żywności, które spadły w listopadzie po raz pierwszy od 2009 r. CPI wyniosła w grudniu 0,2 proc. przy prognozie na poziomie 0,1 proc. i 0,5-proc. zniżce miesiąc wcześniej. W całym 2020 r. CPI wyniosła +2,5 proc.

Obserwowane w ostatnich miesiącach tempo ożywienia drugiej na świecie pod względem wielkości gospodarki oraz zmiany w dynamice cen skłaniają część ekonomistów do przekonania, że Ludowy Bank Chin (PBOC) może zacząć zaostrzać dotychczasową luźną politykę pieniężną. Jednak w miniony piątek szef banku centralnego Yi Gang stwierdził, że Chiny będą traktować priorytetowo stabilność w polityce pieniężnej w tym roku, co może oznaczać utrzymanie dotychczasowych poziomów m.in. stóp procentowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane