Inflacja w Ghanie najwyższa od 2009 r.

PM, Bloomberg
opublikowano: 13-04-2022, 15:22

Dynamika wzrostu cen w ghańskiej gospodarce w marcu znacznie wzrosła, a inflacja weszła na najwyższy poziom od 13 lat, informuje Bloomberg.

Fot. Abhinav Bhardwaj/Unsplash

Tamtejszy instytut statystyczny poinformował, że w marcu 2022 r. inflacja cen konsumenckich przyspieszyła do 19,4 proc. w ujęciu rocznym przebijając medianę prognoz ekonomistów na poziomie 16,5 proc. W trzecim miesiącu bieżącego roku ceny żywności wzrosły o 22,4 proc. rok do roku z 17,4 proc. odnotowanych w lutym.

– Nie spodziewaliśmy się tak znacznego wzrostu cen. Stawiają one pod znakiem zapytania, czy obecny poziom inflacji jest jedynie krótkoterminowym szczytem – powiedziała Razia Khan, szefowa działu badań na Afrykę i Bliski Wschód w Standard Chartered Bank.

Zdaniem ekspertów rosnące ceny żywności, paliw i nawozów są wynikiem konfliktu na Ukrainie, wywołanego ponad siedem tygodni temu przez wojska Władimira Putina.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane