Inflacja w Niemczech najwyższa od lat

opublikowano: 28-10-2016, 14:21

Inflacja konsumencka HICP w Niemczech wzrosła w październiku o 0,7 proc. rok do roku. To wynik najwyższy od października 2014 r., poinformował krajowy urząd statystyczny Destatis.

W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,2 proc. W obu przypadkach wzrost cen był nieco wyższy od prognoz. Analitycy spodziewali się bowiem, że inflacja HICP wzrośnie o 0,6 w ujęciu rocznym oraz o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca, wobec odpowiednio wzrostu o 0,5 proc. i braku procentowej zmiany miesiąc wcześniej.

Wcześniej Bundesbank poinformował, że obecnym poziomie wzrostów, drożejąca ropa naftowa przyczyni się do pchnięcia na koniec roku inflacji powyżej bariery 1 proc.

 

Harmonised Index of Consumer Prices czyli wskaźnik cen obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej, służący między innymi do oceny czy dane państwo członkowskie może uczestniczyć w unii gospodarczej i walutowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Inflacja w Niemczech najwyższa od lat