Inflacja w Turcji mocno przyspiesza

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 03-03-2021, 10:41

Luty był piątym miesiącem z rzędu z przyspieszającą inflacją w tureckiej gospodarce. Pobudza to oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych.

Bloomberg

W minionym miesiącu ceny konsumpcyjne wzrosły o 15,6 proc. w porównaniu z lutym 2020 r. przebijając medianę prognoz ekonomistów na poziomie 15,4 proc. Inflacja bazowa podskoczyła o 16,2 proc. przyspieszając z 15,5 proc. w styczniu.

Wśród składowych mocno zwyżkują ceny żywności, stanowiące ¼ koszyka konsumenckiego. Wzrosły one o 18,4 proc. wobec 18,1 proc. miesiąc wcześniej. Aprecjację dynamizują też ceny energii z 7,9 do 8,8 proc.

Tak silne przyspieszenie wzrostu cen może zmusić turecki bank centralny do zaostrzenia polityki monetarnej przed końcem czerwca. Od objęcia stanowiska w listopadzie 2020 r. nowy szef tamtejszego banku centralnego zwiększył już stawkę benchmarkowej stopy procentowej o 675 pb do 17 proc. co doprowadziło do znaczącego, sięgającego 16,5 proc. umocnienia tureckiej liry.

Najbliższe posiedzenie władz monetarnych jest zapowiedziane na 18 marca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane