Inflacja zdeterminuje wydarzenia na rynku

Konrad Soszyński
12-06-2000, 00:00

Inflacja zdeterminuje wydarzenia na rynku

Mijający tydzień rozhuśtał rynek finansowy w Polsce. Mimo braku istotnych informacji dotyczących sytuacji naszej gospodarki, inwestorzy nerwowo reagowali na zmiany w sytuacji politycznej w Polsce. Wobec utrzymującej się presji inflacyjnej i oczekiwań jej powrotu powyżej 10,0 proc. w lecie, rynki finansowe z obawą patrzą na zmiany w polityce gospodarczej, jakie mogą nastąpić wraz ze zmianami w rządzie, i ich wpływ na wiarygodność Polski na rynkach międzynarodowych. Od początku miesiąca marża rentowności polskich skarbowych obligacji dziesięcioletnich (będąca miarą wiarygodności kredytowej emitenta) denominowanych w euro, ponad odpowiadające im obligacje niemieckie, wzrosła ze 106 do 113 pkt bazowych.

MOŻNA oczekiwać, że przyszły tydzień nie powinien obfitować w tak emocjonujące wydarzenia polityczne, szczególnie że nominacja Jarosława Bauca na Ministra Finansów została odebrana jako deklaracja utrzymania dość restrykcyjnego kursu w polityce fiskalnej. Tym, co może zdominować przyszły tydzień na rynku walutowym i stopy procentowe, są ogłaszane w czwartek dane o inflacji za maj, która jest oczekiwana na poziomie 9,8 proc. rocznie (wobec poziomu 9,8 proc. w kwietniu) oraz piątkowe dane o produkcji sprzedanej przemysłu w maju (oczekiwany 9,0-proc. wzrost w stosunku rocznym, wobec 5,0-proc. w kwietniu), a także informacja o wzroście indeksu cen produkcji sprzedanej w maju (oczekiwany 7,0-proc. wzrost w stosunku rocznym, wobec 7,1-proc. za kwiecień).

KORZYSTNY wpływ tych dość zachęcających statystyk zostanie ograniczony przez informacje o rosnących cenach zbóż i przetworów młynarskich, co w najbliższych miesiącach musi znaleźć odbicie w indeksie cen i usług konsumpcyjnych, oraz utrzymująca się niepewność co do trwałości mniejszościowego rządu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Soszyński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inflacja zdeterminuje wydarzenia na rynku