Informatycy na wagę złota

Firmy chcą uczyć specjalistów IT, bo brak im rąk do pracy. A liczba wakatów w UE sięgnie wkrótce 700 tys.

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że aż 700 tys. miejsc pracy dla specjalistów IT powstanie w Europie do 2016 r. Tymczasem informatyków już jest za mało.

— Obecnie co trzeci Polak w wieku 25-34 lat jest bezrobotny. Ale w branży informatycznej wciąż brakuje specjalistów — wskazuje Adam Kuźmiński, dyrektor działu IT firmy Softline. Nie dość, że młodzi ludzie rzadko wybierają informatyczne kierunki studiów, to ich absolwenci często nie spełniają oczekiwań firm — narzekają przedsiębiorcy ze szczecińskiego Klastra IT, którzy postanowili to zmienić i zaangażowali się w unowocześnienie kształcenia oraz promowanie informatyki w regionalnych technikach informatycznych.

— Rynkowe, nowoczesne kształcenie musi odbywać się już na wczesnych etapach edukacji. Dlatego wspólnie z firmami IT podjęliśmy działania pod hasłem ‘ICT Biznes dla Edukacji’, aby stworzyć długofalowy model współpracy biznesu i szkolnictwa zawodowego — wyjaśnia Katarzyna Witkowska z Technoparku Pomerania.

Przedsiębiorcy chcą nauczyć młodzież m.in. tworzenia aplikacji w aktualnych i pożądanych na rynku technologiach, bo tego będą potrzebować pracodawcy.

— Treści przekazywane uczniom powinny odpowiadać potrzebom rynku. Chcemy pomóc nauczycielom uaktualniać program kształcenia, m.in. poprzez opracowywanie dla nich materiałów dydaktycznych do nauczania najnowszych języków programowania czy prowadzenie specjalistycznych szkoleń informatycznych dla dydaktyków — mówi Marcin Kaczmarek, prezes firmy Consileon Polska.

Oprócz informatycznych aspektów, firmy zwracają równieżuwagę na miękkie kompetencje.

— Dobry pracownik potrafi także analizować problem, zaprojektować i testować rozwiązanie, a nawet sprzedać to, co zaprojektował — wylicza Sebastian Kopaniecki z firmy Tieto Poland. Niezbędna jest również dobra znajomość języka obcego oraz umiejętność pracy w zespole, ponieważ informatycy najczęściej pracują zespołowo i nierzadko w międzynarodowym gronie.

Na pomyśle mają skorzystać również nauczyciele, którzy dzięki współpracy z biznesem będą mogli podnieść swoje kompetencje zawodowe oraz zdobyć doświadczenie pozaszkolne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Informatycy na wagę złota