Informatycy wypatrują rządowych zamówień

Firmy informatyczne wchodzą w nowy rok z nadzieją na ożywienie inwestycji i koniec zastoju w sektorze publicznym

Mijający rok w branży IT stał pod znakiem stagnacji — tak równo rok temu rozpoczęliśmy nasze przewidywania dla firm technologicznych na 2016 r. Po dwunastu miesiącach to zdanie jest nadal aktualne, co pokazuje, że właśnie zakończony rok był dla nich czasem straconym.

Urzędy zaczną zamawiać...

— Miniony rok był bardzo wymagający dla całej branży. Upłynął pod znakiem zmian administracyjnych i opóźnień w uruchomieniu pieniędzy z nowej perspektywy finansowej 2014-20. Był też czasem niepewności w sektorze przedsiębiorstw, szczególnie z branży finansowej. Przełożyło się to na drastyczne spowolnienie w inwestycjach i odbiło na przychodach spółek technologicznych — mówi Tomasz Laudy, prezes warszawskiej firmy Qumak. Nic więc dziwnego, że informatycy wchodzą w nowy rok z nadzieją, że będzie lepiej. Dotyczy to nie tylko ożywienia w administracji, ale także wrzucenia przez gospodarkę wyższego biegu dzięki pełnemu uruchomieniu nowej puli funduszy unijnych.

— Ten rok powinien przynieść ożywienie na rynku zamówień publicznych w Polsce, które stanie się pozytywnym czynnikiem rozwoju dla rodzimych firm IT. Na ich sukcesie korzystają wszyscy, bo to oznacza nowe miejsca pracy, a także dodatkowe wpływy do budżetu państwa — przekonuje Marek Panek, wiceprezes rzeszowskiego Asseco Poland. Tomasz Laudy ma nadzieję, że deklaracje administracji państwowej w końcu

przekują się na dużo większą liczbę przetargów. Jego firma szczególnie liczy na ożywienie wydatków na modernizację polskiej armii. Do 2022 r. ma na to pójść 22 mld zł, z czego część trafi na rynek IT.

— Spodziewam się także zwiększonych wydatków na kolei oraz uruchomienie po ponad półtora roku zastoju dużych projektów z obszaru inteligentnych miast. Z naszej perspektywy obiecująco zapowiadają się plany inwestycyjne w energetyce, szczególnie jeśli chodzi o tzw. smart grid i bilansowanie energii — mówi szef Qumaka.

...a firmy chronić dane

Tomasz Dreslerski, dyrektor ds. klientów kluczowych i korporacyjnych w Orange Polska, oczekuje zwiększonego popytu na rozwiązania związane z cyberbezpieczeństem. Będzie wynikał nie tylko z rosnącej świadomości przedsiębiorstw, ale także ze zmieniających się przepisów prawnych. W 2018 r. wchodzi bowiem w życie unijne rozporządzenie GDPR, które na nowo określi, jak firmy powinny dbać o kluczowe dane swoich klientów. — To oznacza, że w zakresie zapewnienia ochrony danych nie będzie taryfy ulgowej dla żadnej z branż. Za wyciek danych osobowych firmy będą obarczane słonymi karami finansowymi. Lżejsze przewinienia karane mogą być grzywną w kwocie do 10 mln EUR albo 2 proc. całkowitego obrotu danego przedsiębiorstwa. Cięższe naruszenia to nawet 20 mln EUR grzywny lub 4 proc. obrotu — wyjaśnia Tomasz Dreslerski. Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes krakowskiego Comarchu, zwraca uwagę na coraz szybszy postęp technologiczny, który mocno wpływa na biznes informatyczny. W jego ocenie — jeśli odłoży się na bok krajowe problemy — w tym roku branża IT będzie rosła dzięki właśnie nowym rozwiązaniom technologicznym. Jako kluczowe trendy na najbliższe miesiące wymienia wirtualną rzeczywistość, sztuczną inteligencję czy internet rzeczy. — Z roku na rok korporacje zwiększają wydatki przede wszystkim na oprogramowanie (software) i usługi. Oznacza to, że trendy technologiczne i rzeczy, które pojawiły się w ciągu ostatnich kilku lat, pochłoną w najbliższych latach miliardy dolarów — podkreśla wiceprezes Comarchu.

NADZIEJE BIZNESU: Marek Panek, wiceprezes Asseco Poland, liczy na ożywienie rządowych i samorządowych zamówień dla branży IT. Rynek w 2017 r. może rosnąć także dzięki projektom związanym z wirtualną rzeczywistością, sztuczną inteligencją i internetem rzeczy — dodaje Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes krakowskiego Comarchu. [FOT. WM, ARC]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Informatycy wypatrują rządowych zamówień