Informatyk na rozmowie o pracę czuje się jak król

opublikowano: 06-10-2019, 22:00

Aż 90 proc. programistów pozytywnie ocenia rekrutację, w której ostatnio uczestniczyli.

Wysłany życiorys pozostał bez odpowiedzi. Rekruter nie był przygotowany do rozmowy, źle traktował kandydatów i udzielał zdawkowych informacji o firmie i stanowisku. A po spotkaniu zabrakło komunikatu zwrotnego. Takie rzeczy w branży IT niemal się nie zdarzają — wynika z sondażu przeprowadzonego przez agencję 7N, która w dziewięciu krajach (od 2005 r. w Polsce) zajmuje się kontraktowaniem programistów do dużych międzynarodowych projektów.

W ankiecie uczestniczyłokilkuset aplikantów z sektora nowych technologii. Dziewięciu na dziesięciu było zadowolonych ze swojej ostatniej rekrutacji. 84 proc. respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że informacja o wyniku rozmowy kwalifikacyjnej została udzielona odpowiednio szybko. Sposób przeprowadzenia rozmowy rekrutacyjnej zyskał 96 proc. pozytywnych ocen. Podobny odsetek pytanych chwalił komfortowe warunki spotkania (97 proc.), a także życzliwą i kulturalną atmosferę całego procesu rekrutacji (96 proc.).

— Kandydatów badaliśmy anonimowo za pomocą ankiety online. W ten sposób można otrzymać bardziej szczere odpowiedzi. Przesłaliśmy pytania rekrutowanym przez nas specjalistom nie później niż miesiąc od spotkania. Wtedy doświadczenia z procesu rekrutacji ma się jeszcze świeżo w pamięci. To bardzo ciekawe doświadczenie, gdy role się odwracają i ci dotąd oceniani stają się oceniającymi — mówi Paweł Zdziech, menedżer ds. rekrutacji i komunikacji w 7N.

Dobre traktowanie programistów nie powinno dziwić. Według Komisji Europejskiej w Polsce brakuje od 30 do 50 tys. przedstawicieli tego zawodu. Uczelnie techniczne i pojawiające się jak grzyby po deszczu szkoły kodowania nie są w stanie wykształcić wymaganej liczby specjalistów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane