Informatyków nie kręcą cudzoziemskie kraje

Specjaliści i menedżerowie IT zarabiają na tyle dobrze, że nie chcą wyjeżdżać z kraju.

33 proc. specjalistów i menedżerów IT pracowało kiedyś za granicą. Obecnie poza Polską karierę robi tylko 9 proc. przedstawicieli branży informatycznej. A wielu myśli, żeby wrócić do kraju — wynika z najnowszego badania firmy Antal. Do powrotu skłaniają ich głównie sytuacja rodzinna (41 proc.), atrakcyjne wynagrodzenie (24 proc.) i kontakt z najnowszymi technologiami (12 proc.).

Dla jednego na dziesięciu (11 proc.) respondentów ważne jest też zatrudnieniew znanej, międzynarodowej firmie, co może świadczyć o tym, iż kandydaci bardzo cenią markę pracodawcy. Znaczna część pracujących za granicą to studenci i uczestnicy programu Work & Travel, którzy chcą poznać inną kulturę, mentalność, język i zwiedzić świat. Inną grupą wyjeżdżających są pracownicy kontraktowi, którzy z Polską są gotowi rozstać się tylko na chwilę.

— Informatycy i programiści nie przykładają tak wielkiej wagi do zarobków jak jeszcze kilka lat temu. Tym bardziej że nasze stawki zbliżyły się ostatnio do zachodnich, a koszty życia są u nas niższe. Priorytetem dla badanych są natomiast relacje z rodziną i przyjaciółmi — twierdzi Mikołaj Zbudniewek, konsultant Antal IT Services.

Co piąty uczestnik sondażu (21 proc.) w ogóle nie zdecydowałoby się na wyjazd za granicę. Nie chcą tracić kontraktu z bliskimi (61 proc.), uważają, że zarabiają wystarczająco dobrze (30), i są przywiązani do kraju (26 proc.). Pozostali, owszem, daliby się skusić, ale tylko wtedy, gdyby przeprowadzka wiązała się ze zdecydowanie wyższą pensją (72 proc.) i lepszymi perspektywami rozwoju (50 proc.). Co trzeci (33 proc.) wybrałby emigrację zarobkową, jeśli oznaczałoby to inną kulturę pracy. 15 proc. zdobyłoby się na ten krok, gdyby nie mieli zobowiązań w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Informatyków nie kręcą cudzoziemskie kraje