Czytasz dzięki

Inno-Gene pożyczy, żeby spłacić dług

opublikowano: 18-05-2020, 22:00

Prezes spółki sprzedał część akcji na rekordowej sesji, a teraz pożyczy firmie pieniądze, by ta spłaciła niewykupione obligacje

Spółka Inno-Gene nie wykupiła w całości swoich obligacji serii A, których termin wykupu przypadał w październiku 2018 r. Sam też jestem posiadaczem tych obligacji, a prezes Jacek Wojciechowicz nie odpowiada na telefony i mejle — napisał do „PB” kilka dni temu jeden z czytelników.

Przez dekadę obecności na NewConnect Inno-Gene, spółka kierowana przez Jacka
Wojciechowicza, częściej notowała straty niż zysk. Najbliższe dwa lata mają być
jednak zdecydowanie lepsze, wynika z założeń programu motywacyjnego.
Wyświetl galerię [1/2]

BILANS:

Przez dekadę obecności na NewConnect Inno-Gene, spółka kierowana przez Jacka Wojciechowicza, częściej notowała straty niż zysk. Najbliższe dwa lata mają być jednak zdecydowanie lepsze, wynika z założeń programu motywacyjnego. Fot. WM

Biotechnologiczna firma w 2018 r. spłaciła 250 tys. zł z długu, opiewającego na 722 tys. zł. Resztę papierów obiecano wykupić w maju 2019 r. (a kupon podniesiono z 8 do 11 proc.), ale termin nie został dotrzymany. Zanosi się na to, że obligacje w końcu zostaną wykupione.

— Zamierzam udzielić spółce pożyczki i następnie spłacić obligacje. Z uwagi na nagłą rezygnację dwóch członków rady nadzorczej nie ma kworum i rada nie może obecnie uchwalić zgody na zaciągnięcie pożyczki. 1 czerwca powołamy brakujących członków i wówczas rada wyrazi zgodę, a spółka spłaci obligacje — zapewnia w rozmowie z „PB” Jacek Wojciechowicz.

Prezes jest największym akcjonariuszem spółki. Należy do niego prawie 43 proc. akcji, których wartość przez ostatnie dwa miesiące wzrosła ponaddziesięciokrotnie (rekord intraday notowań to 23 zł). Obecnie walory kosztują około 15 zł, a pakiet wciąż należący do prezesa wyceniany jest na ponad 38 mln zł. Menedżer na rekordowej dla notowań sesji sprzedał 74 tys. akcji (1,2 proc. kapitału) i zainkasował 1,6 mln zł. W piątek 15 maja złożył wniosek o poszerzenie programu walnego zgromadzenia, które zdecyduje m.in. o zaciągnięciu przez spółkę od niego pożyczki w wysokości do 800 tys. zł, oprocentowanej na 8 proc. Termin jej spłaty to koniec 2021 r. Walne zajmie się też m.in. uchwaleniem programu motywacyjnego dla członków zarządu, rady nadzorczej oraz kluczowych pracowników i współpracowników. Maksymalnie ma dotyczyć 570 tys. akcji (to 10 proc. obecnie istniejących), które uprawnieni będą mogli objąć po 2 zł. Program podzielono na dwa lata.

Kryterium przyznania warrantów uprawniających do objęcia akcji to w pierwszym roku osiągnięcie co najmniej 3 mln zł EBITDA, 5 mln zł przychodów oraz utrzymanie się średniego kursu akcji powyżej 8 zł. W 2021 r. średni kurs również nie może być niższy niż 8 zł (średnia liczona będzie z cen zamknięcia na koniec poszczególnych miesięcy), EBITDA musi wynieść co najmniej 5 mln zł, a skonsolidowane przychody 8 mln zł. Co istotne, wystarczy, że w poszczególnych latach zostanie spełniony tylko jeden z warunków, by uprawnionym zaoferowano warranty w określonej proporcji (40 proc. dla kryterium przychodowego, 30 proc. dla EBITDA i również 30 proc. dla kursu akcji). Inno-Gene, które zamierza przenieść notowania na rynek główny GPW (kapitalizacja to około 85 mln zł), nie opublikowałojeszcze raportu rocznego za 2019 r. ani raportu za I kwartał 2020 r. Ich prezentację przesunięto na — odpowiednio — 30 lipca i 29 czerwca 2020 r. Narastająco po czterech kwartałach 2019 r. spółka odnotowała 1,35 mln zł skonsolidowanych przychodów, 464 tys. zł EBITDA i 313 tys. zł straty netto. Wybuch pandemii koronawirusa spowodował gwałtowny wzrost notowań spółki, w czym pomogła seria potencjalnie pozytywnych komunikatów.

Spółka zależna Centrum Badań DNA od 16 kwietnia jest wpisana na listę Ministerstwa Zdrowia laboratoriów obwodowych wykonujących badania w kierunku wirusa SARS CoV-2. Otrzymała zlecenia na wykonanie testów m.in. od Wielkopolskiego Oddziału NFZ oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W maju, tuż przed rekordową sesją dla kursu (a po sesji, na której notowania wzrosły o 43 proc.), Inno-Gene poinformowało o otrzymaniu listu intencyjnego od jednej z dziesięciu największych firm farmaceutycznych na świecie pod względem przychodów. Intencją listu jest rozpoczęcie rozmów dotyczących inwestycji kapitałowej w spółki z grupy Inno-Gene, licencjonowania testów genetycznych spółek z grupy i wprowadzenia ich na rynek USA oraz odpłatnego dostępu do całogenomowych danych genetycznych.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane