Innowacyjność nadal jest w cenie

Aleksandra Ciastowska, Kristof Zorde
13-05-2010, 00:00

Rozwój światowej gospodarki jest ściśle związany z innowacyjnością. Firmy o charakterze innowacyjnym zajmują szczególne miejsce w polityce i gospodarce państw rozwiniętych i rozwijających się. Polska do liderów innowacyjności nie należy. W raporcie European Innovation Scoreboard z grudnia 2009 r. zdecydowana część naszego kraju została zaliczona do grupy "low innovators". Pod względem technologicznym wyprzedzają nas nie tylko wysoko rozwinięte kraje, jak Szwecja, Finlandia czy Niemcy, ale również Słowacja i Węgry.

Barometrem polskiej innowacyjności jest powstały w 2007 r. rynek NewConnect. Tworząc go, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) wyszła naprzeciw małym i średnim przedsiębiorcom, stwarzając im alternatywne źródło kapitału. Inwestorzy otrzymali możliwość udziału w dynamicznie ewoluującym sektorze gospodarki, który mimo dość dużego ryzyka niesie również duże możliwości zwrotu z inwestycji.

Ewolucja znaczenia słowa "innowacja", a przede wszystkim odniesienie go do aspektów pozaproduktowych, sprawiła, że rozszerzył się zakres produktów, usług i firm, które można zaliczyć do tego segmentu. Terminem "innowacyjny" określa się już nie tylko nowy produkt, ale także nowe zastosowanie już istniejących, nowy sposób zarządzania procesem biznesowym, czy też nowy sposób pozycjonowania produktu. Kierując się powyższą definicją i opierając na różnych aspektach inno-

wacyjności, w połowie 2009 r.

z inicjatywy GPW przeprowadzono pierwsze badanie spółek notowanych na NewConnect. Na podstawie ocen inwestorów należących do społeczności NewConnect All the People, wyłoniono 25 spółek odznaczających się najwyższym stopniem innowacyjności. Pierwsze miejsce przed rokiem zajęła spółka Euroimplant, zajmująca się projektowaniem innowacyjnych rozwiązań w zakresie biotechnologii. Dotyczą one przede wszystkim produkcji zaawansowanych materiałów dla inżynierii tkankowej, medycyny regeneracyjnej oraz toksykologii in vitro. Drugi był Aton-HT. Spółka rozwiązuje jeden z najpoważniejszych problemów cywilizacyjnych, wdrażając rozwiązania z zakresu utylizacji odpadów niebezpiecznych (m.in. z azbestu) oraz odzysku materiałów cennych. Trzecie miejsce przypadło Read-Gene. Spółka działa w sektorze personal medicine. Każdego pacjenta traktuje indywidualnie na podstawie przeprowadzonych badań genetycznych. Celem badań oraz procesów powstających w Read-Gene jest stworzenie narzędzi do walki z chorobami nowotworowymi.

Od momentu badania minął prawie rok. W tym czasie do rynku NewConnect dołączyło 38 nowych spółek, co świadczy o niebywałej dynamice rynku oraz o dużym zainteresowaniu przedsiębiorców tą metodą uzyskiwania kapitału. Najwięcej z nich zalicza się do sektora budowlanego (6), handlowego (6), usług innych (6) oraz technologicznego (4). Nie odbiegają one pod względem innowacyjności od dotychczasowych standardów. Dlatego też, gdyby badanie innowacyjności spółek odbyło się w tym momencie, prawdopodobnie nie odnotowalibyśmy większych zmian na liście. Kilku spółkom warto jednak przyjrzeć się bliżej.

Niedawno na NewConnect debiutowało Bio Inventions. Spółka wychodzi z założenia, że zdolni naukowcy i nowoczesne produkty to nie wszystko. Chce wypełnić niszę rynkową, stając się dystrybutorem zaawansowanych produktów biotechnologicznych. Początkowo jej działania mają się sprowadzać do produkcji i dystrybucji produktów opartych na licencji jej głównego akcjonariusza, firmy Stem Cells Spin. Wywodząca się z wrocławskiej Akademii Medycznej firma Stem Cells Spin posiada prostą i skuteczną technologię produkcji preparatów z nowej linii komórek macierzystych o symbolu MIC-1, wyprowadzoną z rosnących poroży jelenia szlachetnego. Objęte zgłoszeniami patentowymi wynalazki będące wynikiem wieloletnich prac badawczych mają znaleźć zastosowanie w weterynarii i ortopedii. Sama spółka Stem Cells Spin również planuje wejście na NewConnect w II kwartale 2010 r.

Kolejna, zaliczająca się do sektora technologicznego, spółka Małe Elektrownie Wodne (MEW) zadebiutowała na NewConnect 18 marca. Jest ona przykładem wykorzystania istniejącej od setek lat metody uzyskiwania energii z siły wody do wymagań współczesnej gospodarki i rynku energetycznego. MEW postawiła sobie za cel budowę grupy energetycznej skupiającej inwestorów działających na rynku energii odnawialnej. Wkrótce debiut na NewConnect planują może nie tyle innowacyjne, ale na pewno interesujące spółki z sektorów niszowych, chociażby producent jachtów Skipper Yachts, czy zajmująca się recyklingiem chemikaliów spółka Solveco.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Ciastowska, Kristof Zorde

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Innowacyjność nadal jest w cenie