Integracja Europy a sprawa złota

DI
opublikowano: 12-12-2011, 00:00

PROGNOZY

MARTA PRUSIK

Mennica Polska

Politycy zadecydowali, że Europa będzie się nadal integrować, ale w podgrupach. Po tej informacji cena złota na rynkach światowych spadła, a kurs EUR/USD zanurkował do 1,3288, najniżej w tym miesiącu. Cena żółtego kruszcu na ostatnich pięciu sesjach wahała się od 1705 do 1773 USD za uncję. Niestabilność to efekt informacji z Unii Europejskiej, która została zmuszona do podjęcia trudnych decyzji i wskazania drogi, którą podążać będą kraje strefy euro. Sytuacja w Europie nadal jest bardzo skomplikowana, więc wszystko wskazuje na dalsze perturbacje na rynkach.

Cena złota liczona w naszej walucie poruszała się od 5695 do 5845 zł za uncję. Zmiany te są z jednej strony związane z niestabilnymi cenami kruszców na rynku światowym, z drugiej ze wzmacnianiem polskiej waluty. Prezes NBP zapowiada kolejne interwencje, polegające na skupowaniu złotego na rynku. Może to wpłynąć na obniżenie się ceny kruszcu na rynku polskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu