Integracja pracy i życia prywatnego wypiera balans

opublikowano: 19-06-2018, 22:00

Nowe technologie zacierają granicę między życiem prywatnym a służbowym Polaków.

Idea tzw. work-life balance powoli odchodzi do lamusa. Dzieje się tak, bo coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że rozdzielanie spraw zawodowych od osobistych najzwyczajniej nie zdaje egzaminu. W związku z tym na jego miejsce pojawił się już nowy trend tzw. work-life integration, który zakłada współistnienie tych dwóch światów.

Zacieranie się granic między pracą a domem jest również spowodowane znaczącym rozwojem technologicznym. Już 69 proc. aktywnych zawodowo Polaków do załatwiania spraw służbowych korzysta z prywatnej skrzynki pocztowej, a aż 44 proc. z nich używa osobistych kont w mediach społecznościowych — wynika z najnowszego raportu „Aktywni + Praca w życiu, życie w pracy”, przygotowanego przez Gumtree.

Ciekawe, że choć Polacy przyznają się do tego typu działań, aż połowa twierdzi, że ich profile nie powinny być wykorzystywane do takich celów. Podobną opinię wyrażają w stosunku do przyjmowania do znajomych swoich przełożonych. Jedynie co czwarty badany nie ma nic przeciwko temu, by pracodawca miał dostęp do informacji zawartych na ich osobistych kontach w mediach społecznościowych. Poniważ aż 43 proc. przełożonych uważa, że wiedza o życiu prywatnym pracownika ma wpływ na decyzje zawodowe w obszarze zarządzania zespołem — taki wynik nie dziwi.

— Przenikanie się życia prywatnego i zawodowego wpływa także na zróżnicowanie kanałów, jakimi komunikują się obecnie pracodawcy i pracownicy. Ponad połowa zatrudniających używa dziś osobistych profili do komunikacji z pracownikami. Ważne jest jednak, aby technologie służyły sprawniejszej komunikacji i lepszej atmosferze w pracy, a nie pogarszały relacje służbowe — podkreśla Katarzyna Merska, koordynator ds. komunikacji w Gumtree.pl. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu