Inteligentne specjalizacje Mazowsza, co warto wiedzieć na ten temat

Jeśli chcesz ubiegać się o fundusze unijne, również te w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, musisz dowiedzieć się, czy twój projekt ma szansę na uzyskanie dofinansowania. Obecnie duży potencjał mają wszystkie pomysły, kładące nacisk na innowacyjność. Warto, abyś zapoznał się z pojęciem inteligentnych specjalizacji regionu. Część konkursów będzie skierowanych głównie

4 inteligentne specjalizacje

Inteligentne specjalizacje regionu to obszary o największym potencjale rozwojowym. W przypadku Mazowsza należą do nich: wysoka jakość życia, bezpieczna żywność, inteligentne systemy zarządzania i wreszcie – nowoczesne usługi dla biznesu. Dynamiczny rozwój tych obszarów daje Mazowszu szansę na konkurowanie z innymi regionami w Europie, takimi jak Branderburgia czy Saksonia-Anhalt. Inteligentne specjalizacje mogą mieć różną formę – branży, produktu, nowej technologii, propozycji rozwiązania w dziedzinie innowacji organizacyjnych. Na które warto więc postawić? Podpowiedź znajdziesz w Regionalnej Strategii Innowacji dla Mazowsza do 2020 roku. 

I. Wysoka jakość życia 

To kategoria bardzo szeroka i bardzo istotna. Mazowsze jest największym regionem w kraju i dąży do tego, aby zaoferować wyśmienitą jakość szkolnictwa i łatwy dostęp do edukacji, sprawnie działający obszar ochrony zdrowia, konkurencyjną ofertę w dziedzinie możliwości spędzania wolnego czasu. Wszystkie rozwiązanie technologiczne i organizacyjne, dzięki którym jakość usług na tych polach będzie wyższa, mają szansę otrzymać wsparcie. Mogą to być na przykład programy rozwijające kreatywność, telemedycyna, zaawansowana dietetyka, systemy ostrzegania przed zagrożeniami czy e-usługi. 

II. Bezpieczna żywność 

Pojęcie to oznacza żywność wolną od potencjalnie szkodliwych dla zdrowia dodatków i zanieczyszczeń, bezpieczną nie tylko dla końcowego odbiorcy, ale też wyprodukowaną w sposób przyjazny dla środowiska. Produkty żywnościowe powinny być też we właściwy sposób opisane, aby konsument otrzymał informację na temat składu, zawartości alergenów i substancji szkodliwych dla osób z różnymi schorzeniami czy nietolerancjami. Obecnie na Mazowszu dynamicznie rozwija się rynek produktów spożywczych i tę tendencję warto kontynuować. Dlatego na dofinansowanie mają szansę projekty zakładające na przykład zapewnienie jakości żywności, automatyzację produkcji i odpowiednie magazynowanie produktów. 

III. Inteligentne systemy zarządzania

Innowacje w zarządzaniu to korzyść zarówno dla mieszkańców regionu, przedsiębiorców, inwestorów, ale też turystów.  Wprowadzanie systemów do zarządzania ruchem miejskim i efektywnością energetyczną budynków to tylko niektóre przykłady.

IV. Nowoczesne usługi dla biznesu

Mazowsze stanowi siedzibę licznych firm, zarówno tych dużych, jak i małych i średnich przedsiębiorstw. Konieczny jest więc rozwój usług ułatwiających prowadzenie i rozwój działalności. Jakich na przykład? Usług z zakresu projektowania i prototypowania innowacyjnych rozwiązań, przetwarzania i analizowania danych czy usprawniania procesów biznesowych. 

Masz projekt? Sprawdź, czy możesz dostać dofinansowanie! 

Jeżeli uważasz, że twój projekt jest innowacyjny i charakteryzuje się wysokim potencjałem we wspieraniu jednej z inteligentnych specjalizacji regionu, możesz ubiegać się o środki unijne w ramach RPO WM na lata 2014-2020. Zwróć uwagę na fakt, że środki te nie mogą jednak pokrywać więcej niż 80% wartości projektu, resztę zaś musi stanowić wkład własny. Szczegółowe instrukcje i wskazówki znajdziesz w treści Regionalnej Strategii Innowacyjności Województwa Mazowieckiego do 2030 roku. Na stronie www.funduszedlamazowsza.eu przeczytasz wszystko o bieżących konkursach i naborach nowych wniosków, a także znajdziesz praktyczne porady, np. odnośnie wymagań formalnych dla potencjalnych beneficjentów programu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał Partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu