Inteligentny materiał zdiagnozuje wstrząs mózgu

opublikowano: 19-08-2015, 22:00

Ubranie sportowca, który doznał silnego urazu mózgu na boisku, będzie zmieniało kolor — to nowy pomysł naukowców z Uniwersytetu Pensylwania.

W ten sposób będzie można uniknąć poważanych powikłań. Technologie ubrań, tworzone przez start-upy i uniwersytety z myślą o sportowcach i amatorach aktywnego stylu życia, są coraz bardziej zaawansowane. Niebawem w treningach pomagać będą już nie tylko e-bransolety, monitorujące liczbę kroków i tętno, ale też naszpikowane technologią ubrania. Autorami pomysłu na inteligentny materiał, zmieniający kolory w zależności od intensywności uderzenia, są amerykańscy chemicy, którzy szukali sposobu na walkę z powikłaniami w wyniku uderzeń i wstrząsów u osób szczególnie na nie narażonych — nie tylko sportowców, ale również żołnierzy. Innowacyjna tkanina wykonana jest z kryształów, stworzonych za pomocą technologii litografii holograficznej. Wynalazek zostanie zaprezentowany podczas 250. zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego. Urazy głowy mogą powodować poważne, długotrwałe uszkodzenia, które mają długotrwały wpływ na zdrowie, w tym demencję i utratę pamięci. Najczęściej tego typu uderzenia i związane z nimi urazy nie są zauważane od razu, dlatego szybka interwencja jest bardzo ważna. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu