Inter Papier Polska pierwszym w 2008 roku inwestorem w KSSE

PAP
opublikowano: 04-02-2008, 18:01

Blisko 24 mln zł zamierza zainwestować w  produkcję papieru i tektury w Jastrzębiu Zdroju (Śląskie) firma Inter Papier Polska. Zakład powstanie na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE).

O udzieleniu pierwszego w tym roku zezwolenia na prowadzenie działalności w KSSE poinformowali w poniedziałek przedstawiciele strefy. Inwestor kupił działkę w Moszczenicy - dzielnicy Jastrzębia Zdroju. Pracę w nowym zakładzie znajdą co najmniej 83 osoby.

Inter Papier Polska w Kępnie należy do istniejącej od blisko 20 lat grupy Inter, zajmującej się handlem oraz produkcją komponentów dla branży meblarskiej. Spółka powstała w 2000 r. i zajmuje się produkcją m.in. tektury litej, stosowanej w przemyśle meblarskim i tapicerstwie oraz opakowań z tektury na potrzeby artykułów przemysłowych, spożywczych i chemii gospodarczej.

Jak prognozuje prezes KSSE, Piotr Wojaczek, w całym 2008 roku strefa spodziewa się inwestycji wartości ok. 1,5 mld zł oraz stworzenia łącznie co najmniej 2,5-3 tys. nowych miejsc pracy.

W ubiegłym roku firmy, które zdecydowały się na ulokowanie bądź rozbudowę swoich przedsięwzięć w KSSE zadeklarowały inwestycje łącznej wartości ok. 1,8 mld zł. Dzięki realizacji 36 zainicjowanych w 2007 r. projektów powstanie ok. 3-3,5 tys. nowych miejsc pracy.

Rok wcześniej wartość pozyskanych inwestycji przekroczyła 1,5 mld zł, a przybyło 4,2 tys. miejsc pracy. Jednak w ubiegłym roku w KSSE przybyło także kilka tysięcy miejsc pracy w firmach już działających w strefie.

Wśród najważniejszych ubiegłorocznych inwestycji są projekty działającego już od dawna w Dąbrowie Górniczej (dotąd poza strefą) koncernu Saint-Gobain, który zbuduje tam fabrykę szkła płaskiego za 334,4 mln zł i poszerzy obecny zakład o produkcję szyb dla motoryzacji, a w Gliwicach, kosztem ponad 120 mln zł, rozbuduje zakład produkcji materiałów budowlanych.

Wynik KSSE pod względem ilości pozyskanych nakładów inwestycyjnych był w ubiegłym roku najlepszy od sześciu lat.

Powołana ponad 10 lat temu KSSE to największa z 14 polskich stref ekonomicznych. Inwestorzy stworzyli (lub zadeklarowali stworzenie) łącznie ponad 35 tys. nowych miejsc pracy, inwestując (środki wydane i zaplanowane) ponad 4,1 mld euro. Wydano ponad 160 pozwoleń na działalność w KSSE. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane