Internetowe oszustwo na CD Projekt

GSU
opublikowano: 19-01-2022, 15:00

W internecie pojawiły się fałszywe reklamy wykorzystujące markę CD Projektu. Oszuści obiecują m.in. cotygodniową wypłatę dywidendy.

Internetowi oszuści próbują wyłudzić dane, posługując się marką CD Projektu. Obiecują 14 tys. zł dywidendy tygodniowo. Przed oszustwem ostrzega internautów CSIR KNF, czyli zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego polskiego sektora finansowego.

„Fałszywe reklamy inwestycyjne w mediach społecznościowych obiecują ogromne zyski bez ryzyka, w rzeczywistości prowadzą do stron wyłudzających dane. Nie dajcie się na to nabrać!” – pisze CSIRT KNF.

Oszuści wykorzystują nie tylko markę CD Projektu i fałszywą stronę spółki, ale także fałszywą strona Bankier.pl, która ma uwiarygodnić proceder.

W spreparowanym artykule na stronie udającej witrynę Bankier.pl cytat z deklaracją wypłaty cotygodniowej dywidendy włożono w usta „Adama Kiczyńskiego” (pisownia oryginalna).

Na stronie internetowej, przypominającej wizualnie witrynę producenta gier, dla zachowania wiarygodności umieszczono prezentację z marcowej aktualizacji strategii spółki.

Strona internetowa używana przez oszustów i serwery ją obsługujące znajdują się w USA. Adres IP strony zgłaszany był wielokrotnie jako używany do ataków.

To nie pierwsza próba oszustwa z wykorzystaniem wizerunku CD Projektu. W 2019 r. oszuści próbowali oferować fałszywe obligacje spółki, posługując się spreparowanym prospektem emisyjnym oraz fikcyjnym formularzem zapisu. Do organów ścigania trafiło wówczas zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, polegającego na próbie oszustwa oraz podrabianiu dokumentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane