Interpretacje mogą wygasnąć przed czasem

opublikowano: 17-04-2018, 22:00

Fiskus szykuje zmiany w wydawaniu wykładni podmiotom powiązanym. Mają one służyć walce z agresywną optymalizacją podatkową.

Podmioty powiązane czekają rewolucyjne zmiany w zasadach uzyskiwania interpretacji podatkowych. Mają występować o nie wspólnie, jeśli wyjaśniana kwestia będzie dotyczyć transakcji zawieranych z takimi podatnikami.

W założeniu zmiany te, wprowadzane do Ordynacji podatkowej, miałyby wejść w życie jeszcze w tym roku. Rząd planuje jeszcze w drugim kwartale roku przyjęcie projektu nowelizacji, przygotowanego w Ministerstwie Finansów (MF). Został on skierowany do konsultacji i uzgodnień międzyresortowych.

Nie trzy, ale sześć miesięcy

Obecnie o wydanie interpretacji indywidualnej przez organ podatkowy — którym od roku jest dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) — można wystąpić zbiorowo, jeżeli kilka firm czy spółek łączy przedsięwzięcie o określonych konsekwencjach podatkowych, które mogą budzić wątpliwości. Nie jest to jednak obowiązkowe, każdy z podatników ma prawo osobno starać się o wykładnię skutków jakiegoś działania nieobojętnego dla rozliczeń z fiskusem. Ta możliwość ma pozostać, jednak pod warunkiem, że rozpatrywany problem obejmie transakcje lub inne czynności powtarzalne, które dany podatnik realizuje z podmiotami niepowiązanymi, jeżeli ich warunki są podobne.

Jednocześnie pomysłodawca proponuje, aby interpretacje grupowe wydawano w dłuższym, sześciomiesięcznym terminie. Obecnie szef KIS ma na to trzy miesiące. Ponadto projekt zapowiada rozszerzenie informacji przedstawianych we wniosku. Trzeba będzie wskazać uzyskane lub oczekiwane przez podmioty powiązane korzyści, w tym podatkowe, wynikające bezpośrednio lub pośrednio z dokonania transakcji lub innej czynności, a także wymienić zdarzenia, od których zależy osiągnięcie tych korzyści z określeniem ich wartości i okresu, w jakim one się pojawią. Podatnicy będą też musieli przedstawić obecne lub przyszłe powiązania między firmami występującymi we wspólnym wniosku i napisać, czy transakcje lub inne czynności nim objęte występują również z podmiotami niepowiązanymi.

Utrata ochrony

Interpretacje wydane na podstawie projektowanej nowelizacji mają zapewniać podatnikom taką samą ochronę jak obecnie. Jarosław Ziobrowski, adwokat, partner w kancelarii Kurpisz Ziobrowski, zwraca jednak uwagę, że nie mogą na nią liczyć ci podatnicy, którzy we wniosku grupowym nie wskażą korzyści związanych z daną operacją albo gdy ich wartość będzie odbiegać od rzeczywistych co najmniej o 25 proc. Ponieważ w momencie przygotowywaniawniosku szacunki te mogą być trudne, resort finansów proponuje zaktualizowanie zawartych w nim danych — w trakcie jego rozpatrywania przez organ albo po wydaniu wykładni, jeżeli o pojawieniu się korzyści lub zmianie jej wartości dyrektor KIS zostanie poinformowany w ciągu trzech miesięcy.

— Niezaktualizowanie wniosku będzie oznaczać utratę ochrony, jaką daje interpretacja podatkowa — podkreśla adwokat.

Do nowych obowiązków powinni szykować się też przedsiębiorcy, którzy przed wejściem w życie projektowanej noweli ordynacji otrzymali interpretacje dotyczące transakcji z udziałem podmiotów powiązanych. Jeżeli spełniają one kryteria wniosku grupowego według nowych przepisów — które są dosyć szerokie — podatnicy będą musieli przekazać dyrektorowi KIS informacje dotyczące danych wymaganych nowelizacją, aby posiadane wykładnie mogły zachować ważność. MF daje na to sześć miesięcy od wejścia w życie zmian.

— Jeżeli przepisy te wejdą w życie, podatnicy powinni ocenić wydane już interpretacje i ewentualnie je zaktualizować. Jeżeli podatnicy planują złożenie nowych wniosków, również warto dokonać ich analizy pod kątem zmian — mówi Jarosław Ziobrowski.

Planowane zmiany mają służyć walce z nadużywaniem interpretacji indywidualnych do agresywnej optymalizacji podatkowej. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy