Intourist bez happy endu

MAG
opublikowano: 02-11-2010, 00:00

Przetarg się skończył, nikt nie złożył oferty. Syndyk liczył na firmę Thomas Cook…

Przetarg się skończył, nikt nie złożył oferty. Syndyk liczył na firmę Thomas Cook…

W piątek zakończył się przetarg na Intourist Polska, touroperatora z rosyjskim rodowodem, który jest w upadłości likwidacyjnej. Syndyk chciał za spółkę 844 tys. zł. Nie wpłynęła żadna oferta. Nie ma jeszcze decyzji, czy przetarg zostanie ogłoszony ponownie.

— Rynek ocenił, że to nie jest atrakcyjna oferta. Są inne firmy, które pracują na tym samym kierunku. Polska Izba Turystyki miała właśnie kongres w Sankt Petersburgu. Organizował go rosyjski touroperator, który świetnie sobie radzi — mówi Jan Korsak, prezes PIT.

Założona w PRL spółka Intourist Polska ma 3,3 mln zł zobowiązań. Syndyk Wioletta Wydrzyńska zdecydowała, że spółka ma dalej działać i wystawiła ją na sprzedaż. Spodziewała się, że kupi ją Thomas Cook — drugi co do wielkości europejski touroperator negocjuje przejęcie rosyjskiego Intouristu.

Specjalistów nie dziwi też, że firmą nie zainteresowali się polscy touroperatorzy.

— Zarabiają na letnich kierunkach, z których najbardziej popularne to Grecja, Egipt, Turcja i Tunezja. Włączenie nowych kierunków powinno być poprzedzone szczegółowym zbadaniem rynku i jest zawsze obarczone większym ryzykiem. Takich prób z reguły nie podejmuje się po dwóch trudnych latach dla branży. Polski Intourist nie bez powodu stanął w obliczu upadłości. Nawet jeśli był największym touroperatorem oferującym wyjazdy do Rosji i krajów byłego ZSSR, okazuje się, że nie jest łatwo zarobić na tym kierunku — uważa Jacek Dąbrowski z InfoServices.

Dodaje, że zmiana właściciela firmy będącej w trudnej sytuacji finansowej nie oznacza końca jej kłopotów. Przykładem może być Orbis Travel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane